Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ameriku čeká stejný osud jako Husajna? Ruhání vyhrožuje Trumpovi

Donald Trump
Donald Trump
Foto: kremlin.ru

Teherán - Americký prezident Donald Trump ve střetu s Íránem neuspěje, stejně jako kdysi irácký vůdce Saddám Husajn. S odkazem na íránsko-iráckou válku v 80. letech minulého století to dnes prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání. Dodal, že Teherán se navzdory tlaku ze strany Spojených států nevzdá svých raket a naopak zvýší své "obranné kapacity", uvedly světové tiskové agentury.

"Trumpovi se stane to samé. Ameriku čeká stejný osud jako Saddáma Husajna," řekl Rúhání v televizním projevu u příležitosti výročí zahájení osmileté íránsko-irácké války v září 1980. "Írán se nevzdá svých obranných zbraní... včetně raket, kvůli kterým Amerika tolik zuří," dodal Rúhání.

Podle agentury AFP íránský prezident řekl, že země má v úmyslu "den po dni" zvyšovat své "obranné kapacity". Fakt, že Spojeným státům rakety tolik vadí, ukazuje podle Rúháního, že jsou to "nejúčinnější zbraně".

Írán v roce 2015 se Spojenými státy, Francií, Británií, Německem, Čínou, Ruskem a EU podepsal dohodu o omezení svého jaderného programu, která dočasně snížila dlouhodobé napětí mezi blízkovýchodní zemí a Západem. Americký prezident Donald Trump ale letos v květnu oznámil, že USA od dohody odstupují, a minulý měsíc zavedl Washington proti Íránu nové sankce. Teherán a Washington si od té doby opět vyměňují ostrá slova.

Válka mezi Íránem a Irákem je řazena k nejkrvavějším konfliktům 20. století. Boje si na obou stranách vyžádaly na milion obětí a materiální škody dosáhly stamilionů dolarů. Saddám Husajn konflikt v roce 1980 vyprovokoval, když vypověděl takzvanou Alžírskou dohodu týkající se řeky Šatt al-Arab, která tvoří přirozenou hranici mezi Irákem a Íránem. Značná část bitev se odehrávala právě na této řece - íránské útoky na irácké lodě ochromily irácké lodní cesty. Saddám Husajn se nakonec k Alžírské dohodě znovu přihlásil.

Témata:  Írán Hasan Rúhání Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy