Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sorosova nadace vrací úder. Kvůli maďarským protimigračním zákonům se obrací na soudy

George Soros
George Soros
Foto: The Washington Note

Budapešť - Nadace Open Society Foundations (OSF) amerického finančníka maďarského původu George Sorose se kvůli zákonům namířeným proti nevládním organizacím pomáhajícím migrantům a žadatelům o azyl obrátila na Evropský soud pro lidská práva a na maďarský ústavní soud. Informovala o tom dnes agentura AP.

Šéf právního týmu OSF James Goldston podle agentury uvedl, že cílem tohoto kroku nadace je postavit se proti zákonům "určeným k zastrašení a umlčení nezávislých hlasů v Maďarsku".

Soubor zákonů přezdívaný Stop Soros a s nimi související dodatek k ústavě byl schválen ve druhé polovině června. Tyto normativní akty jsou namířené zejména proti organizacím, které podporuje americký miliardář maďarského původu George Soros. Toho premiér Viktor Orbán označuje za veřejného nepřítele Maďarska číslo jedna.

Nová pravidla mimo jiné zakazují jakoukoli pomoc ze strany vnitrostátních, mezinárodních i nevládních organizací lidem, kteří žádají v zemi o azyl nebo o povolení k pobytu. Kromě toho byla zavedena zvláštní 25procentní daň na organizace, které podporují migraci.

Evropská komise kvůli tomuto legislativnímu počinu vládnoucí strany Fidesz, vedené Orbánem, poslala Maďarsko 19. července před Evropský soud a v celém sporu tak postoupila do další fáze. Dala ale Budapešti dva měsíce na "vysvětlení" nových pravidel.

Nicméně Orbánova vláda 19. září odpověděla, že nic rušit nehodlá. Náměstek maďarského ministra spravedlnosti Pál Völner k odpovědi zaslané do Bruselu navíc zdůraznil, že Maďarsko považuje za nepřijatelné, že EK nadále otevřeně podporuje migraci, místo aby byla obráncem unijních smluv.

Témata:  George Soros Maďarsko Evropský soud pro lidská práva

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:47

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy