Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Italská vláda schválila přísný dekret týkající se migrantů

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Řím - Italská vláda dnes schválila přísný dekret, který slučuje předchozí zákonná opatření o migraci a bezpečnosti, informoval list La Repubblica. Prosadil jej ministr vnitra a šéf protiimigrační vládní strany Liga Matteo Salvini. Pokud nařízení vstoupí v platnost, v Itálii bude snazší vyhošťovat migranty a cizince zbavovat italského občanství, pokud jsou hrozbou pro národní bezpečnost. Dekret musí do 60 dnů projít parlamentem a musí jej podepsat prezident Sergio Mattarella.

"Podnikáme krok vpřed k bezpečnější Itálii - k důraznějšímu boji s mafiány a pašeráky (lidí), ke snížení nákladů přehnané migrace, rychlejšímu vyhošťování delikventů a podvodných žadatelů o azyl, odnímání občanství teroristům a k udělení více pravomoci pořádkovým silám," napsal na facebooku Salvini.

Úplný text dekretu vláda nezveřejnila, ale agentury a média přišly s několika příklady, které nařízení obsahuje.

Dekret počítá se zrušením žádosti o azyl, pokud se ten, kdo ji podal, ukáže jako "nebezpečný společnosti, anebo bude odsouzen". Bude rozšířena paleta zločinů, za jejichž spáchání půjde odejmout status uprchlíka, nebo italské občanství. To případně půjde odejmout jakémukoli cizinci, který bude odsouzen za terorismus.

Povolení k pobytu z humanitárních důvodů, které v minulých letech dostalo 25 procent běženců, bude nově jen výjimečnou možností.

Povolení k pobytu z humanitárních důvodů se v Itálii uděluje těm, kteří sice nesplňují status uprchlíka nebo status podpůrné ochrany podle ženevské konvence, ale ocitli by se v nebezpečí, pokud by byli vráceni do země původu, vysvětlil server The Local.

Nadále půjde v Itálii o toto povolení požádat jen na základě šesti přísně vymezených kritérií, které zohledňují zdravotní potřeby žadatele a zda je obětí přírodní katastrofy, uvedl Salvini.

Text přináší reorganizaci systému příjmu žadatelů o azyl, kteří budou shromažďováni ve velkých přijímacích centrech. S rozdělením po území Itálie, jež má podnítit integraci, se počítá pouze u mladistvých bez doprovodu a lidí se statusem uprchlíka.

Nařízení v uplynulých týdnech hojně komentoval italský tisk. Kritiky se dočkalo i z řad koaličního vládního partnera, Hnutí pěti hvězd (M5S), napsala agentura AFP.

Tajemník Italské biskupské konference Nunzio Galantino spatřuje problém v tom, že jeden text pojednává jak o migraci, tak o bezpečnosti. "Znamená to, že imigrant je už předen posuzován na základě svého postavení a považuje se za veřejné nebezpečí, ať se chová jakkoli. To je neblahé znamení," vysvětlil Galantino.

Témata:  Itálie uprchlíci Matteo Salvini

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.