Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamáček ocenil v Chicagu roli USA při vzniku Československa

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministr zahraničí Jan Hamáček na pátečním galavečeru uspořádaném v Chicagu u příležitosti 100. výročí oslav vzniku Československé republiky ocenil krajany, kteří se zasloužili o česko-americké vztahy. Ve svém projevu vyzdvihl historickou roli Spojených států při vzniku ČSR a historické vazby mezi oběma zeměmi. Hamáček se v Chicagu, kde působil Tomáš Garrigue Masaryk, zúčastnil několika slavnostních akcí a sešel se s krajany. Oznámilo to dnes ministerstvo zahraničí ČR.

V programu akcí, jejichž patronem je generální konzulát ČR a jež budou pokračovat ještě v listopadu, je vystoupení České filharmonie, komentovaná prohlídka Českého národního hřbitova založeného krajany roku 1877 nebo moravský den.

Na pátečním galavečeru bylo kolem 300 hostů, mezi nimi Masarykova pravnučka Charlotta Kotíková, členové rodiny Frances Craneové, která byla do rozvodu v roce 1931 pět let manželkou prezidentova syna Jana Masaryka, vnuk někdejšího chicagského starosty Antonína Čermáka Anton Cermak Kerner i astronaut českého původu James Lovell. Přítomen byl rovněž pravnuk Alfonse Muchy Marcus Mucha a zástupce chicagské univerzity, kde T.G. Masaryk opakovaně působil.

"V těžkých časech byly Spojené státy vždy na naší straně, pouta mezi našimi zeměmi byla vždy silná. Hodnoty, kterých si Američané váží - demokracie, svoboda, lidská práva a právní stát - se staly základem nově vznikajícího Československa," řekl ministr ve svém projevu.

V Chicagu opakovaně pobývali T.G. Masaryk i Edvard Beneš, ve městě působí početná a aktivní krajanská komunita.

Témata:  Jan Hamáček USA Chicago

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy