Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamáček ocenil v Chicagu roli USA při vzniku Československa

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministr zahraničí Jan Hamáček na pátečním galavečeru uspořádaném v Chicagu u příležitosti 100. výročí oslav vzniku Československé republiky ocenil krajany, kteří se zasloužili o česko-americké vztahy. Ve svém projevu vyzdvihl historickou roli Spojených států při vzniku ČSR a historické vazby mezi oběma zeměmi. Hamáček se v Chicagu, kde působil Tomáš Garrigue Masaryk, zúčastnil několika slavnostních akcí a sešel se s krajany. Oznámilo to dnes ministerstvo zahraničí ČR.

V programu akcí, jejichž patronem je generální konzulát ČR a jež budou pokračovat ještě v listopadu, je vystoupení České filharmonie, komentovaná prohlídka Českého národního hřbitova založeného krajany roku 1877 nebo moravský den.

Na pátečním galavečeru bylo kolem 300 hostů, mezi nimi Masarykova pravnučka Charlotta Kotíková, členové rodiny Frances Craneové, která byla do rozvodu v roce 1931 pět let manželkou prezidentova syna Jana Masaryka, vnuk někdejšího chicagského starosty Antonína Čermáka Anton Cermak Kerner i astronaut českého původu James Lovell. Přítomen byl rovněž pravnuk Alfonse Muchy Marcus Mucha a zástupce chicagské univerzity, kde T.G. Masaryk opakovaně působil.

"V těžkých časech byly Spojené státy vždy na naší straně, pouta mezi našimi zeměmi byla vždy silná. Hodnoty, kterých si Američané váží - demokracie, svoboda, lidská práva a právní stát - se staly základem nově vznikajícího Československa," řekl ministr ve svém projevu.

V Chicagu opakovaně pobývali T.G. Masaryk i Edvard Beneš, ve městě působí početná a aktivní krajanská komunita.

Témata:  Jan Hamáček USA Chicago

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.