Washington - Na vytvoření dubnového projevu Donalda Trumpa, ve kterém nastínil zahraniční politiku USA v případě svého zvolení do Bílého domu, se podílel i Richard Burt. Ten působil jako diplomat za éry republikánského prezidenta Ronalda Reagana.
Burt vedl kancelář vojensko-politických záležitostí při ministerstvu zahraničí, později zastával post náměstka ministra zahraničí pro evropské a kanadské záležitosti a v roce 1985 se stal velvyslancem USA v Německu. Reaganův nástupce George Bush starší pak Burta jmenoval hlavním americkým vyjednávačem se Sovětským svazem o omezení strategických útočních zbraní (START).
Burt podle Reuters tvrdí, že není součástí Trumpovy kampaně a že by poradil i jeho demokratické rivalce Hillary Clintonové, pokud by o to měla zájem. "Velmi rád hovořím s lidmi, kteří hledají radu k záležitostem zahraniční politiky," sdělil Burt, který stojí v čele konzultantské společnosti McLarty Associates. Tu spoluzakládal někdejší šéf kanceláře bývalého prezidenta Billa Clintona Thomas McLarty.
Burt rovněž stojí v čele nezávislé skupiny Global Zero, která usiluje o svět bez jaderných zbraní. Trump přitom v dubnovém rozhovoru s listem The New York Times prohlásil, že si není jistý tím, že by bylo špatné pro USA, kdyby Japonsko disponovalo nukleárním arzenálem. To samé řekl i o Jižní Koreji a Saúdské Arábii.
Zdroj: YouTubeBurt řekl, že hlavním tématem jeho diskuze s Trumpem bylo to, aby Spojené státy zastávaly více realistickou politiku, kdy by neusilovaly o změnu režimů v zahraničí a více se soustředily na vlastní ochranu a své vlastní politické zájmy.
Trump na konci dubna mimo jiné prohlásil, že v případě svého zvolení prezidentem chce napravit vztahy Washingtonu s Ruskem a Čínou.
Témata: Donald Trump, Ronald Reagan, USA
Související
24. listopadu 2024 8:44
23. listopadu 2024 17:42
23. listopadu 2024 11:51
23. listopadu 2024 9:50
20. listopadu 2024 9:58