Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Bavorsku startují parlamentní volby, Německo je v pozoru

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Obyvatelé Bavorska budou dnes volit nový zemský parlament. Hlasování, které začne v 8:00 SELČ a skončí v 18:00, zřejmě do zdejší politiky přinese dramatické změny. Očekává se prudké oslabení vládní Křesťanskosociální unie (CSU), která by ale i tak měla volby vyhrát, a naopak vzestup Zelených a protestní Alternativy pro Německo (AfD). Propad CSU může mít důsledky i pro vládu v Berlíně.

CSU, která v Bavorsku desítky let staví prakticky výhradně jednobarevné vlády, dávají průzkumy šance na 33 až 35 procent hlasů, což by znamenalo její nejhorší výsledek za téměř 70 let. Vedlo by to také k nutnosti sestavit v největší německé spolkové zemi koalici. Vyloučeno přitom není ani nezvyklé spojení se Zelenými, kteří mají vysokou podporu zhruba 18 procent lidí. Naopak koalici s AfD, která by se se ziskem kolem deseti až 14 procent měla poprvé dostat do zemského sněmu, CSU vylučuje.

Do bavorského parlamentu směřuje také výrazně oslabená sociální demokracie (kolem deseti až 12 procent), Svobodní voliči (mezi deseti a 11 procenty) a svobodní demokraté (přibližně 5,5 procenta). Za jeho branami naopak nejspíš těsně zůstane Levice s předpokládaným výsledkem kolem čtyř až 4,5 procenta.

Očekávaný neúspěch CSU, která ještě před pěti lety získala 47,7 procenta, by podle pozorovatelů mohl uspíšit konec politické kariéry předsedy strany a německého ministra vnitra Horsta Seehofera.

Témata:  Německo Christlich-Soziale Union in Bayern (CSU) volby

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.