Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Saúdská Arábie dál mlží. Kolem vraždy novináře jsou velké nejasnosti

Saúdská Arábie
Saúdská Arábie
Foto: Pixabay

Saúdská Arábie neví, jak byl novinář Džamál Chášukdží zabit, ani kde je teď jeho tělo. Americké televizi Fox News to dnes řekl saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr. Saúdské úřady se snaží tělo mrtvého nalézt, vrazi budou pohnáni k odpovědnosti, řekl ministr.

Saúdský opoziční novinář podle sobotního prohlášení Rijádu zemřel po bitce s lidmi, s nimiž se sešel na saúdském konzulátu v Istanbulu. Saúdskoarabská verze událostí je v rozporu s informacemi Turecka, podle nichž byl brutálně zavražděn komandem speciálně vyslaným z Rijádu. Jeho tělo bylo údajně rozsekáno na kusy a torzo se nachází na neznámém místě.

Podle ministra Džubajra pátrání po Chášukdžího osudu odstartovaly rozporné zprávy o tom, zda novinář saúdský konzulát v Istanbulu opustil. Incident ministr označil za "výjimečnou chybu" a "kardinální a závažné pochybení". Korunní princ Muhammad bin Salmán prý o události nic nevěděl, o výsledcích pátrání budou Saúdové veřejnost postupně informovat.

"Je to děsivá chyba, děsivá tragédie. Vyjadřuji soustrast rodině, sdílíme s nimi jejich bolest," prohlásil saúdský ministr.

Saúdské úřady několikrát změnily informace o Chášukdžího osudu, nejprve popíraly, že je nezvěstný, pak že byl zabit. Smrt přiznaly až po dvou týdnech, když tlak Turecka a západních metropolí vyústil ve výzvu po sankcích a izolaci Rijádu.

Chášukdžího, který byl kritikem královského dvora, v těchto dnech podle televize CNN saúdská státní média líčí jako národního hrdinu, který se stal obětí bandy zločinců. Na stránkách deníků jsou velké fotografie zabitého novináře, který podle komentářů měl sice odlišné politické názory, ale leželo mu na srdci blaho národa.

Agentuře AP nejmenovaný saúdský úředník řekl, že podle instrukcí z Rijádu měl být Chášukdží na konzulátu v klidném rozhovoru přesvědčen o nutnosti návratu do vlasti. Když odmítal, rozpoutala se hádka a lidé vyslaní ze Saúdské Arábie Chášukdžího zadusili ve snaze křičícího novináře utišit.

Témata:  Saúdská Arábie EuroZprávy.cz Džamál Chášakdží

Související

Aktuálně se děje

7. června 2026 19:15

Veronika Arichteva prožívá velmi bolestné období. Tátovi poslal do nebe vzkaz

Herečka Veronika Arichteva prožívá velmi bolestné období, které bylo v uplynulém roce poznamenáno hned několika rodinnými tragédiemi. Koncem dubna loňského roku navždy odešel její milovaný tatínek, filmový producent Pavel Nový, který podlehl těžké nemoci ve věku 71 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.