Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Odškodnění za zřícení letadla s Alexandrovci? Pozůstalí chtějí 1,8 miliardy korun

Alexandrovci odstartovali turné. Brněnské premiéře přihlíželo více než 7.000 diváků.
Alexandrovci odstartovali turné. Brněnské premiéře přihlíželo více než 7.000 diváků.
Foto: Tom Svoboda

Pozůstalí po obětech havárie letadla ruského ministerstva obrany z prosince 2016 u Soči, mezi nimiž byla i část pěveckého souboru Alexandrovců, se budou domáhat odškodnění v celkové výši 79 milionů dolarů (1,8 miliardy korun). Agentuře TASS to dnes řekl advokát Igor Trunov, který skupinu pozůstalých zastupuje.

Trunov sdělil, že žádost o odškodnění bude podána příští týden u soudu v Moskvě. Dodal, že po konzultacích s experty bylo rozhodnuto požadovat za každou osobu, která při neštěstí zahynula, odškodnění jeden milion dolarů. Advokát zastupuje 79 z 92 obětí tohoto leteckého neštěstí.

Nárok bude podle Trunova uplatňován vůči třem subjektům, mezi nimiž je pojišťovací společnost Sogaz a zajišťovací holding Amlin.

Letoun Tu-154 ruského ministerstva obrany se zřítil před dvěma lety ráno 25. prosince krátce po mezipřistání na letišti v Soči. Na palubě se nacházelo 92 lidí, mezi nimiž bylo vedle vojáků a novinářů i 64 členů slavného Alexandrovova pěveckého souboru. Výprava mířila na ruskou leteckou základnu Hmimím v Sýrii, aby tam sloužícím ruským vojákům popřála k novému roku. Nikdo nepřežil.

Podle expertů ministerstva obrany příčinou tragédie mohla být nejspíš chybná prostorová orientace pilota. Vyšetřování podle závěrečné zprávy ukázalo, že letoun neměl technickou poruchu, měl dostatek paliva a letové podmínky byly příznivé. Zjištěny nebyly ani žádné "vnější faktory".

Témata:  Rusko odškodnění zřícení letadla Tu-154 s Alexandrovci Alexandrovci

Aktuálně se děje

14. července 2024 19:37

Nové detaily z vyšetřování atentátu na Trumpa: FBI řeší motiv, zbraň i nález výbušnin

Střelec Thomas M. Crooks, který se v sobotu pokusil zastřelit bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, zřejmě použil zbraň patřící svému otci. Zahraničním médiím už se podařilo kontaktovat i zástupce školy, kterou útočník absolvoval, či jeho současného zaměstnavatele. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy