reklama

Francie stejně jako další západní země řeší, jak naložit se svými občany, kteří odjeli na Blízký východ a připojili se k boji teroristické skupiny Islámský stát (IS). Vláda odmítá tyto lidi a jejich partnery vzít zpět, ale musí vyřešit situaci nezletilých, píše Reuters.

Od rodinných příslušníků mají úřady informaci o 60 ženách, mezi nimiž je 40 matek se 150 dětmi. O repatriaci dětí se bude rozhodovat jednotlivě a rozhodující bude, zda dá souhlas matka. "Je to v zájmu těch dětí," citovala agentura Reuters nejmenované představitele. První z dětí by mohly být ve Francii koncem roku.

Loni v prosinci Francie přijala tři děti francouzské matky, jíž předtím v červnu vyměřil irácký soud doživotní trest za příslušnost k IS. Žena si u sebe ve věznici ponechala nejmladší dítě.

Podle Reuters byl pro Francii tento případ snadnější vzhledem k tomu, že Irák na rozdíl od kurdských oblastí v Sýrii má funkční soudní systém. Oblast obývaná Kurdy na severovýchodě Sýrie je mimo kontrolu syrské vlády.

Francie odhaduje, že v oblasti Blízkého východu je 500 až 700 francouzských členů IS. Sto z nich působí zřejmě v provincii Idlib, která je poslední baštou radikálů v Sýrii.

Někteří ze zahraničních členů IS jsou v kurdském zajetí. Kurdové tvrdí, že mají 520 mužských zajatců - cizích příslušníků IS, 550 žen a asi 1200 dětí pocházejících ze 44 zemí. Podle květnové zprávy Evropského parlamentu je v Iráku a Sýrii 290 dětí s nárokem na německé občanství.