Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V USA se objevily další bombové balíčky. Trump vyzval k harmonii

FBI
FBI
Foto: FBI **www.fbi.gov**

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) potvrdil existenci dalších dvou podezřelých zásilek, podobným balíčkům s trubkovými bombami, o kterých se již informovalo dříve. Ty byly zaslány mimo jiné Baracku Obamovi, Hillary Clintonové a dalším čelným politikům Demokratické strany a televizi CNN netající se kritikou politiky vládních republikánů.

Dva balíčky byly zaslány demokratické člence Sněmovny reprezentantů Maxine Watersové z Kalifornie, která - podobně jako další adresáti - patří k terčům kritiky prezidenta Donalda Trumpa. Ten ji svého času označil za "osobu s výjimečně nízkým inteligenčním kvocientem", s intelektem zastydlým "někde v půli 60. let", připomněla agentura AP.

Jedna zásilka byla podle Watersové zachycena v třídírně pošty v Los Angeles, druhá ji byla zaslána do washingtonské kanceláře.

Vyšetřovatelé se také pokoušejí vystopovat zásilku, o které se domnívají, že byla adresován Obamově viceprezidentovi Joe Bidenovi, uvedla agentura Reuters.

Celkem bylo podle ní zachyceno nejméně osm podezřelých balíků. Žádný z balíčků nevybuchl, nikdo nebyl zraněn. Nikdo se k odeslání nepřihlásil.

Prezident Donald Trump odsoudil hrozbu politického násilí, vybídl k větší zdvořilosti v politice a vyzval média k ukončení nepřátelství. "Chceme, aby všechny strany vycházely společně v míru a harmonii," prohlásil na volebním shromáždění ve Wisconsinu.

Vybízení k harmonii nicméně podle AP poněkud neladilo s prohlášeními prezidenta, který opakovaně líčil své politické soupeře jako zločince a obviňoval je, že zničí zemi, pokud za dva týdny ovládnou Kongres.

Úřady zatím neuvedly žádný motiv odesilatele balíčků, nicméně okamžitě vzplály debaty, nakolik drsná a osobní rétorika nepřispěla k potenciálně nebezpečnému politickému ovzduší. Trumpovi kritici vyčítají prezidentovi jeho tón. Prezident ale žádnou odpovědnost nepřipustil. To média podle něj "musí zastavit nekonečné nepřátelství a neustálé negativní a často falešné útoky a příběhy".

Trump často označuje příběhy, které se mu nelíbí, za falešné, a novináře za "nepřátele lidu". Politické soupeře, kteří se snažili zabránit jeho kandidátovi stát se soudcem nejvyššího soudu, označil za "zlo", připomněla AP.

Ve Wisconsinu se nicméně Trump podle ní zdržel své obvyklé litanie urážek. Namísto toho s davem žertoval: "Normálně křičím, že chtějí socialistické převzetí!" prohlásil. "Teď říkám, že chtějí socialistické převzetí," dodal profesorským tónem. "Snažím se být hodný," vysvětlil.

Témata:  Donald Trump prezident USA bomby FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation)

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.