Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muslimové zuří kvůli osvobození křesťanky, která urazila islám

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Radikální muslimové dnes druhým dnem vyšli do ulic velkých pákistánských měst a blokovali silnice na protest proti středečnímu rozhodnutí nejvyššího soudu, který osvobodil křesťanku odsouzenou v roce 2010 k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Kvůli protestům byla uzavřena řada škol.

V jihopákistánském Karáčí stovky demonstrantů z islamistické strany Tehríke Labajk (TLP) zablokovaly klíčové silnice, obdobné protesty jsou hlášeny i z města Láhaur na východě země, napsala agentura Reuters. Demonstranti na protest také zapalovali pneumatiky. Soukromé školy v obou městech byly uzavřeny, stejně jako v metropoli Islámábádu.

Asia Bibiová se stala první ženou, která byla odsouzena k trestu smrti podle přísných pákistánských zákonů o rouhání. Její bratr dnes uvedl, že Bibiová čeká na oficiální propuštění a následně plánuje opustit zemi. Podle bratra by nebyla Bibiová v Pákistánu v bezpečí. "Nemá jinou možnost než odejít ze země," prohlásil.

Manžel Bibiové Ašik Masíh se v polovině října vrátil s dětmi z Británie do Pákistánu a čeká, až se k nim bude jeho žena moci připojit, dodal bratr. Manželé společně vychovávají pět dětí - tři má Masíh z prvního manželství, další dvě má s Bibiovou.

Bibiová byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami, které odmítly napít se z nádoby, jíž se předtím dotkla křesťanka. Krátce nato Bibiovou obvinily, že urazila proroka Mohameda. Rodina a právníci Bibiové tvrdí, že nikdy proroka neurazila, a poukazují při tom na protichůdné výpovědi svědků. Podle soudců nejvyššího soudu nebyli státní zástupci schopni dokázat, že Bibiová porušila zákon.

Tvrdé zastánce islámu verdikt soudu rozhořčil a vyzývají, aby byla Bibiová veřejně oběšena. Více než tisícovka nespokojenců dnes - stejně jako ve středu - zablokovala hlavní tah mezi metropolí Islámábádem a nedalekým Rávalpindí. Na různých místech východní provincie Paňdžáb se stovky demonstrantů dnes střetly s policií.

Pákistánský premiér Imran Chán přitom ve středečním večerním televizním projevu vyzýval obyvatele ke klidu a k respektování rozhodnutí soudu. "Nedovolíme, aby byly páchány škody. Nedovolíme blokování dopravy," řekl politik, který v minulosti proslul jako špičkový hráč kriketu.

Jeho projev následoval po výzvách předsedy islamistické strany Tehríke Labajk, který žádal svržení premiéra Chána a smrt pro předsedu nejvyššího soudu a další dva soudce, kteří trest smrti zvrátili. "Jejich osobní strážci, řidiči nebo kuchaři by je měli zabít," řekl.

Islámský duchovní Háfiz Saíd, kterého Spojené státy a Indie viní z přípravy teroristických útoků v indické finanční metropoli Bombaji se 166 oběťmi z roku 2008, vyzval k novým protestům v pátek. Uskutečnit by se podle něj měly po pátečních modlitbách.

Opoziční poslanci naopak dnes v parlamentu vyzvali k reformě justice a kontroverzního pákistánského zákona o rouhačství, aby lidé jako Bibiová netrávili dlouhé roky ve vězení, napsala agentura AP.

Témata:  Pákistán muslimové Islám

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.