reklama

"Odmítáme tato nepodložená obvinění znovu a vehementně a spatřujeme v tomto případě jasný pokus sionistického režimu torpédovat vztahy mezi Íránem a EU," řekl Zaríf podle prohlášení íránského ministerstva zahraničí svému dánskému kolegovi. Za sionistický režim Teherán označuje Izrael.

Dánská rozvědka PET v úterý oznámila, že je přesvědčena, že íránská rozvědka plánovala na dánském území atentát na vůdce místní pobočky Arabského bojového hnutí za osvobození Ahvázu (ASMLA), které usiluje o vytvoření nezávislého státu na jihozápadě Íránu. Ve Švédsku kvůli tomu 21. října na základě dánského zatykače zadrželi Nora íránského původu. Zadržený obvinění odmítá.

Izraelský list The Jerusalem Post dnes napsal, že informaci o chystaném atentátu dostala dánská rozvědka od izraelské tajné služby Mossad.

Podle ministra zahraničí Zarífa je Írán připraven s dánskými vyšetřovateli plně spolupracovat. Úplné vyšetření tohoto "spiknutí" je podle něj důležité i pro Teherán. Ministr zároveň Dánsko vyzval, aby začalo věnovat větší pozornost členům ASMLA, kteří podle Íránu stojí za nedávným teroristickým útokem při vojenské přehlídce v Ahvázu, při němž zahynulo nejméně 25 lidí a dalších šest desítek bylo zraněno. "Podpora teroristů ze strany dánské vlády je pro Teherán nepřijatelná," řekl Zaríf.

V neděli o půlnoci washingtonského času (pondělních 06:00 SEČ) vstoupí v platnost americké sankce vůči Teheránu. Dánsko navíc pohrozilo, že by kvůli plánovanému atentátu na jeho půdě mohla Evropská unie na Teherán rovněž uvalit sankce. Podle agentury DPA lze tak dnešní telefonát Zarífa se Samuelsenem vnímat i jako snahu Teheránu o udržení vztahů s Evropou.

Loading...
reklama