Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lužičtí Srbové o sobě dávají vědět. Zvolili si první parlament, Sasko skřípe zuby

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Lužičtí Srbové si zvolili svůj první parlament. Příslušníci původní slovanské menšiny žijící na území německých spolkových zemí Sasko a Braniborsko si vybrali 24 zástupců, kteří usednou v Lužickosrbském sněmu (Serbski sejm). Role a vliv nové politické instituce, která nemá podporu zdaleka všech ze zhruba 60.000 Lužických Srbů, ani jednotlivých zemských úřadů jsou ale nejasné, upozornil dnes server rbb.

Podle organizátorů voleb odevzdalo 1282 registrovaných voličů celkem 4475 hlasů - jeden volič mohl totiž hlasovat pro více kandidátů.

#Sorben und #Wenden haben ihr erstes Parlament gewählt. Welche Rolle und welchen Einfluss es künftig haben wird, steht noch nicht fest. https://t.co/84OeGjjXKC

— rbb|24 (@rbb24) 4. listopadu 2018

V novém sněmu usedne celkem 24 poslanců. Polovina z nich bude zastupovat Hornolužické Srby, kteří žijí v Sasku a jejichž střediskem je město Budyšín (Bautzen), druhá polovina Dolnolužické Srby, kteří žijí v Braniborsku a centrum mají v Chotěbuzi (Cottbus).

"Mám radost, neboť jsme uspořádáním voleb ukázali, že jsou demokratické volby pro lužickosrbský národ možné," uvedl předseda volební komise Hagen Domaschke.

Server rbb upozornil, že na volby dohlíželi coby mezinárodní pozorovatelé i politici z Česka a Polska, dvou zemí, které jsou vnímány jako nejbližší spojenci Lužických Srbů v zahraničí. O jak vysoce postavené politiky šlo, server neuvedl.

Nově zvolený sněm se sejde na ustavujícím zasedání 17. listopadu v saské obci Schleife (lužickosrbsky Slepo). Jakou roli bude skutečně hrát a jaký bude mít na politický život slovanské menšiny vliv, je ale stále nejasné.

Zájmy Lužických Srbů vůči německým úřadům dosud zastupovala především organizace Domowina, která zastřešuje nejrůznější menšinové spolky. Podle organizátorů voleb ale postrádá Domowina demokratickou legitimitu. Lužickosrbský sněm hodlá do budoucna prosazovat především větší pravomoci menšiny ve školství a kultuře.

Důvod pro vznik nové politické instituce Lužických Srbů nevidí ani vlády spolkových zemí Sasko a Braniborsko, na jejichž území slovanská menšina žije. Saská ministryně pro vědu Eva-Maria Stangeová dnes řekla, že pro ni zůstává nadále partnerem organizace Domowina.

Lužičtí Srbové, pozůstatek původního slovanského obyvatelstva východní části Německa, jsou v Německu podobně jako Dánové, Frísové a Romové uznanou národnostní menšinou. Z asi 60.000 příslušníků menšiny jich na 40.000 žije v Sasku a 20.000 v Braniborsku.

Témata:  Německo EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

20. července 2025 16:08

Drsný večer na KSW 108: Brichta dostal K. O., Martínek vyhrál díky zranění soupeře

Český bojovník Leo Brichta zažil bolestivý večer. V hlavním zápase galavečera KSW 108 jej Polák Adam Soldaev knokautoval již v prvním kole tvrdým úderem na bradu. Brichta šel okamžitě k zemi a nebyl schopen pokračovat. Naopak druhý český zástupce Michal Martínek se sice dočkal vítězství, ale ne takového, po jakém toužil. Jeho soupeř Matheus Scheffel po prvním kole odstoupil kvůli zranění ruky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy