reklama

Čtyři těla našli a 22 přeživších zachránili v pondělí příslušníci španělské vojenské policie. Dřevěná loď, na níž se plavili muži ze severní Afriky, narazila západně od Gibraltarského průlivu na útes. Vojenské policie pokládá 13 z přeživších za mladistvé bez doprovodu. Uvedla také, že 17 dalších lidí z člunu se pohřešuje, je ale možné, že doplavali na břeh. Dnes po nich vojenští policisté pátrají na moři i na souši.

V pondělí španělští záchranáři vyzdvihli z moře 80 migrantů a 13 mrtvých. Tato skupina se po migrační trase v západním Středomoří vydala ve dvou člunech. Zachránění byli převezeni do španělské enklávy Melilla, která hraničí s Marokem.

Tento rok podle OSN zahynulo při pokusu dostat se přes Středozemní moře do Evropy 2160 osob; 564 z nich mířilo do Španělska.

V Gibraltarském průlivu na západním konci Středozemního moře dělí Afriku od Evropy pouhých 14 kilometrů. Plavba zde ale kvůli silnému větru a proudům může být nebezpečná.

Přes Španělsko letos do Evropy vstoupilo bezmála 54.000 migrantů, což je více než se jich do Evropy dostalo dohromady přes Itálii a Řecko. Jedna pětina z těch, kteří zvolili migrační cestu v západním Středomoří, moře překonala v říjnu, uvedla OSN.

reklama