Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace na jihu Itálie je stále vyhrocená. Migranti protestují proti zastřelení uprchlíka

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

San Ferdinando – Napětí v italské Kalábrii, kde policista před několika dny zastřelil migranta, který na něj zaútočil nožem, neustává. Odhaduje se, že se ve čtvrtek sešlo asi 400 zahraničních sezónních pracovníků před radnicí v San Ferdinandu. Protestovali tak proti zabití jejich kolegy.

Napětí mezi místními, policií a asi tisícovkou sezónních pracovníků ze zahraničí, většinou z Afriky, nepolevuje. Situace je vyostřená od chvíle, kdy tamní strážník ve středu zastřelil Sekina Traoreho (27), pracovníka z Mali.

Podle oficiální verze událostí byl Traore zastřelen v sebeobraně poté, co údajně opilý napadl policistu nožem a bodl ho těsně vedle oka. Demonstranti, převážně ze subsaharské Afriky, kteří žili s Traorem v stanovém táboře v Rosarnu, což je oblast na okraji města San Ferdinando, tvrdí, že vinu za jeho smrt nesou „těžkopádné policejní taktiky".

„My nejsme vrahové," stálo na jednom transparentu. „Sedm policistů Vs. jeden člověk...kde je policejní výcvik?" říkal jiný.

„Jsme tady, abychom pracovali, ne, abychom dělali potíže. Policie by měla do tábora chodit, aby udělala pořádek. Ne aby zabíjela," uvedl jeden z kolegů zastřeleného migranta pro list La Repubblica.

Policie oznámila, že protest byl klidný, ale příchod přistěhovaleckých dělníků na náměstí vyvolal vypjaté scény v oblasti, která je notoricky známa kvůli nepřátelství mezi místní komunitou a sezónními pracovníky, kteří pracují až 12 hodin denně za pouhých 15 euro.

Protestující také přinesli transparenty, na kterých policisty označovali za „rasisty", „fašisty" a „mafiány".

I přes protest prokurátor Ottavio Sferlazza řekl agentuře ANSA, že důstojník, který střílel, pravděpodobně nebude čelit jakýmkoliv důsledkům. „Naše teorie je, že to bylo téměř jistě legitimní použití síly," řekl Sferlazza.

Podmínky v stanovém táboře, kde sídlí tisíce lidí, kteří pracují většinou v pomerančových hájích, jsou podle Lékařů bez hranic horší než v afrických uprchlických táborech.

Témata:  policie Itálie migrace

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 19:27

Havlíček naložil Fialovi: Jste megapopulista. Jde o "německé" platy

Mohou mít Češi výhledově německé mzdy? Slova premiéra Petra Fialy (ODS) se řeší i po týdnu. Podle místopředsedy dolní parlamentní komory Jana Skopečka (ODS) se rozdíl určitě nepodaří vyrovnat za čtyři roky. Fialu ostře zkritizoval exministr Karel Havlíček (ANO), podle kterého se předseda vlády mohl dopustit šíření poplašné zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Angela Merkelová

Merkelová se po dlouhé době ozvala. Řekla lídrům, co by měli dělat

Angela Merkelová, někdejší kancléřka Německa, která často bývala označována za nejmocnější ženu světa, poskytla rozhovor pro BBC, kde mluvila o Ukrajině, Vladimiru Putinovi, jaderné hrozbě a své interakci s Donaldem Trumpem. Merkelová vedla Německo po dobu 16 let a byla svědkem klíčových krizí, jako byla finanční krize, migrační krize v roce 2015 a invaze Ruska na Ukrajinu v roce 2014.