Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace na jihu Itálie je stále vyhrocená. Migranti protestují proti zastřelení uprchlíka

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

San Ferdinando – Napětí v italské Kalábrii, kde policista před několika dny zastřelil migranta, který na něj zaútočil nožem, neustává. Odhaduje se, že se ve čtvrtek sešlo asi 400 zahraničních sezónních pracovníků před radnicí v San Ferdinandu. Protestovali tak proti zabití jejich kolegy.

Napětí mezi místními, policií a asi tisícovkou sezónních pracovníků ze zahraničí, většinou z Afriky, nepolevuje. Situace je vyostřená od chvíle, kdy tamní strážník ve středu zastřelil Sekina Traoreho (27), pracovníka z Mali.

Podle oficiální verze událostí byl Traore zastřelen v sebeobraně poté, co údajně opilý napadl policistu nožem a bodl ho těsně vedle oka. Demonstranti, převážně ze subsaharské Afriky, kteří žili s Traorem v stanovém táboře v Rosarnu, což je oblast na okraji města San Ferdinando, tvrdí, že vinu za jeho smrt nesou „těžkopádné policejní taktiky".

„My nejsme vrahové," stálo na jednom transparentu. „Sedm policistů Vs. jeden člověk...kde je policejní výcvik?" říkal jiný.

„Jsme tady, abychom pracovali, ne, abychom dělali potíže. Policie by měla do tábora chodit, aby udělala pořádek. Ne aby zabíjela," uvedl jeden z kolegů zastřeleného migranta pro list La Repubblica.

Policie oznámila, že protest byl klidný, ale příchod přistěhovaleckých dělníků na náměstí vyvolal vypjaté scény v oblasti, která je notoricky známa kvůli nepřátelství mezi místní komunitou a sezónními pracovníky, kteří pracují až 12 hodin denně za pouhých 15 euro.

Protestující také přinesli transparenty, na kterých policisty označovali za „rasisty", „fašisty" a „mafiány".

I přes protest prokurátor Ottavio Sferlazza řekl agentuře ANSA, že důstojník, který střílel, pravděpodobně nebude čelit jakýmkoliv důsledkům. „Naše teorie je, že to bylo téměř jistě legitimní použití síly," řekl Sferlazza.

Podmínky v stanovém táboře, kde sídlí tisíce lidí, kteří pracují většinou v pomerančových hájích, jsou podle Lékařů bez hranic horší než v afrických uprchlických táborech.

Témata:  policie Itálie migrace

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy