reklama

"Obviněný se minimálně od července 2015 jako člen organizovaných ozbrojených skupin bojujících na straně proruských separatistů s použitím zbraní aktivně podílel a nadále podílí během války na území jiného státu na bojové činnosti organizovaných ozbrojených skupin, a to zejména v Doněcké oblasti," uvedla policie.

Podle slovenského policejního prezidia jde o první případ, kdy byl Slovák obviněn za aktivní účast na bojích ve vojenském konfliktu na území Ukrajiny proti tamní armádě. V případě prokázání viny hrozí muži až osmileté vězení.

Nový trestný čin, a to účast v bojové činnosti organizované ozbrojené skupiny na území jiného státu, doplnil slovenský parlament do trestního zákona po té, co vyšlo najevo, na východě Ukrajiny se na stranu proruských separatistů přidali i Slováci. Kromě aktivní účasti na činnosti polovojenských jednotek je trestné také verbování a finanční podpora ozbrojenců, jakož i jejich výcvik v oblasti výroby a použití zbraní nebo technik k vedení boje.

Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny si od jara 2014 vyžádal více než 10.000 mrtvých. Mírové dohody uzavřené v roce 2015 v Minsku s cílem zastavit boje jejich intenzitu pouze snížily. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to stále popírá.

reklama