Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řečtí archeologové objevili legendární město Tenea

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: thehistoryblog.com

Řečtí archeologové objevili šperky, desítky mincí a zbytky domů v místech, v nichž se podle nich nacházelo bohaté antické město Tenea. O jeho poloze zatím odborníci věděli zejména díky zmínkám v historických pramenech, nálezy jsou podle ministerstva kultury v Aténách důkazem o tom, že skutečně existovalo.

Hlavní archeologické práce v této oblasti na jihu Peloponéského poloostrova začaly v roce 2013, během poslední série vykopávek se našlo sedm hrobů z římského a helénského období a vůbec poprvé zbytky osídlení. "Je význačné, že se na povrch dostaly zbytky města, dlážděných ulic, architektonické struktury," řekla dnes agentuře Reuters Eleni Korkaová, která má výzkum na starosti.

Podle Pausania, řeckého cestovatele a zeměpisce z druhého století našeho letopočtu, mohli město Tenea založit váleční zajatci z mytické Trojské války, kterým Agamemnón, král nedalekých Mykén, někdy ve 12. nebo 13. století před naším letopočtem povolil postavit si domy.

Archeologové našli hliněné, kamenné a mramorové podlahy a zjistili, že některé zdi byly postaveny s velkou pečlivostí. Objevili také 200 vzácných mincí, což podle Korkaové dokládá, že město bylo velmi bohaté. V hrobech byly uloženy vázy a šperky. V jednom z nich se nacházely ostatky ženy a dítěte.

Témata:  Řecko historie archeologové

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.