Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pákistánská policie zatkla přes tisíc stoupenců duchovního

Pákistán
Pákistán
Foto: Pixabay

Pákistánská policie zadržela na 1100 stoupenců vlivného radikálního duchovního Chádima Husajna Rizvího, jehož přívrženci v ulicích velkých měst v poslední době požadovali přísnější uplatňování zákonů o rouhačství proti islámu. Demonstrace radikálů byly reakcí na rozhodnutí nejvyššího soudu, který koncem října osvobodil křesťanku Asiu Bibiovou, původně odsouzenou k trestu smrti za urážku proroka Mohameda. Sám Rizví byl zatčen v pátek.

Policie oznámila, že stoupenci Rizvího a jeho islamistické strany Tehríke Labajk byli zadrženi při raziích po celé zemi, především pak v provincii Paňdžáb. Policisté prý zátahy provedli mimo jiné v domovech stranických vůdců. Další byli odvedeni, když v noci na sobotu demonstrovali proti zatčení Rizvího.

Většina zadržených stráví ve věznici měsíc, sdělil policejní důstojník Táhir Mahmúd. Přísnější tresty mohou dostat ti, kteří čelí obvinění z násilností a žhářství.

Úřady podle zpravodajského serveru BBC News uvedly, že zakročily, aby udržely veřejný pořádek. Vůdci strany Tehríke Labajk prý totiž odmítli odvolat protesty plánované na dnešek v metropoli Islámábádu. Policie kvůli chystaným demonstracím rovněž preventivně zřídila bezpečnostní stanoviště na důležité silnici spojující Islámábád s posádkovým městem Rávalpindí.

Bibiová byla před osmi lety odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Nejvyšší soud ale 31. října rozhodl o jejím osvobození. Rozhodnutí soudu vyvolalo v Pákistánu demonstrace radikálních muslimů, kteří požadovali, aby žena byla veřejně oběšena. Kromě popravy Bibiové žádali účastníci protestů i smrt trojice soudců, kteří křesťanku osvobodili. Bibiová se kvůli výhrůžkám smrtí skrývá na neznámém místě.

Témata:  Pákistán policie Pákistán

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy