reklama

"Útok se uskutečnil ve vsi v okresu Nangane, tedy v oblasti, kde nehlídkují bezpečnostní síly. Útočníci zabili 12 lidí, zejména ženy a děti," řekl AFP místní policejní činitel v provincii Cabo Delgado, který si nepřál být jmenován. Vesničané byli zabiti mačetami nebo zahynuli v domech podpálených islamisty, upřesnil místní novinář.

Útok se odehrál ve vsi Chicuaia Velha několik kilometrů od Tanzanie. Tisíce lidí zareagovaly útěkem do této sousední země.

Teror, který v provinci Cabo Delgado šíří extremisté trvající na doslovné a nesmlouvavé interpretaci koránu, znepokojuje úřady v Maputu, jakož i velké plynařské firmy. Ty se začaly usazovat v této provincii kvůli využití slibných nalezišť. Páteční útok byl třetí v tomto měsíci, celkový počet obětí dosáhl dvou desítek.

V Mosambiku se během letošního roku odehrálo několik podobných útoků, které úřady přičítají skupině extremistů známé jako Šabáb (arabsky "mladí"). Ta vstoupila do povědomí Mosambičanů loni na podzim, když zaútočila na policisty a vojáky ve městě Mocimboa da Praia. Skupina, která podle mosambických úřadů nemá žádné vazby na radikály působící pod stejným názvem v Somálsku, začala v roce 2015 jako náboženská organizace, ale v uplynulém roce podnikla rovněž několik útoků.

reklama