Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co bude, když Británie dohodu odmítne? Podle Babiše má EU jednotný plán

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Pokud britský parlament odmítne potvrdit dojednaný text smlouvy o brexitu, očekává český premiér Andrej Babiš okamžité svolání mimořádného summitu ostatních 27 zemí Evropské unie. Sedmadvacítka, která dnes na vrcholné schůzce v Bruselu text dohody o 585 stranách podpořila, by se podle něj poradila a v každém případě nadále postupovala jednotně.

Přes nejistou britskou vnitropolitickou situaci ale český premiér nyní očekává, že britští poslanci dohodu, se kterou už souhlasila vláda premiérky Theresy Mayové, v prosinci schválí.

"Já si myslím, že to dopadne dobře. Určitě je pro Británii výhodné, aby tuto dohodu britský parlament ratifikoval," prohlásil Babiš.

Odmítnutí dohody v britském parlamentu, kde nyní Mayová nemá jistou většinu, by mohlo znamenat, že Británie 29. března 2019 opustí evropský blok formou takzvaného "tvrdého brexitum", tedy bez dohody a se všemi příslušnými důsledky pro obchodní i další vzájemné vztahy.

"My samozřejmě jsme připraveni to řešit (případné britské odmítnutí). Ale skutečně s tím nepočítáme, počkejme si do toho prosince," poznamenal český premiér. Doufá, že britský parlament smlouvu o vystoupení země z EU odhlasuje ještě před řádným summitem EU, který je plánovaný na 13. a 14. prosince.

Témata:  EU Andrej Babiš Brexit

Související

Aktuálně se děje

21. prosince 2025 12:31

Vlaky v Praze mají až stominutové zpoždění. Za vším stojí krádež kabelů

V centru Prahy v neděli ráno zkomplikovala železniční dopravu krádež kabelů, která ochromila provoz v klíčovém úseku mezi Vršovicemi a hlavním nádražím. Vlaky v tomto místě musejí jezdit pouze po jedné koleji, což vede k výrazným časovým ztrátám. U dálkových spojů se zpoždění může vyšplhat až na 100 minut, zatímco v regionální dopravě je situace o něco mírnější, uvedly na svém webu České dráhy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy