reklama

"Spojené státy jsou zklamané, že maďarská vláda se rozhodla vydat Ljubišinovy do Ruska," uvedla dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

Vladimir Ljubišin a jeho syn stejného jména byli zadrženi v listopadu 2016 příslušníky protiteroristického útvaru maďarské policie (TEK), a to díky mezinárodní operaci pod vedením americké protidrogové agentury DEA. Od té doby byli v Maďarsku ve vazbě. Podle maďarského portálu direkt36.hu se chystali dodat zbraně jednomu z mexických drogových kartelů. Američané se domnívali, že tento kartel bude díky lepší výzbroji mít účinnější prostředky, jak narkotika dostat na americké území, a proto zasáhli.

Spojené státy začaly zadržené Rusy stíhat a požádaly Maďarsko o jejich vydání. Posouzení žádosti ale zdržel fakt, že Ljubišinové podali v Maďarsku žádost o azyl. Podle jejich právníka Roberta Fridmana se už oba muži připravovali na cestu do USA a konkurenční žádost o vydání ze strany Ruska prý pro ně byla "vítaným překvapením", napsal server Hungarian Spectrum.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že vzhledem k jejich ruské národnosti rozhodlo ve prospěch vydání dvojice mužů do vlasti. Podle Fridmana se nyní nacházejí ve vazbě v Moskvě.

Případ zřejmě ještě více poškodí napjaté vztahy mezi Washingtonem a Budapeští. Ty v poslední době utrpěly například kvůli sporům o Středoevropskou univerzitu (CEU), kterou založil americký finančník maďarského původu George Soros.

Loading...
reklama