reklama

"Je zarážející, že veřejní představitelé útočí na novináře, kteří plnili misi nezávislých médií v polské demokracii," napsala Mosbacherová Morawieckému. Kritizuje ministra vnitra Joachima Brudzińského, který TVN obvinil z toho, že to ona sama zinscenovala oslavu narozenin nacistického diktátora Adolfa Hitlera, která se pak objevila v reportáži. Podle Mosbacherové je nepochopitelné, že členové vlády Morawieckého se více zajímají o zpochybňování novinářů než o stíhání členů neonacistické skupiny, kteří oslavu na počest nacistického diktátora uspořádali. Velvyslankyně k dopisu ještě ručně připsala vzkaz, že si je nutné uvědomit, že tato záležitosti stojí v cestě "velmi důležitým věcem".

Polská média si všímají toho, že pokud je dopis pravý, dopustila se v něm velvyslankyně několika chyb: premiéra neoslovuje "premiére", ale "ministře", do příjmení Morawiecki se jí vloudil překlep "Moraweicki", stejně tak zkomolila příjmení ministra vnitra Brudzińského na "Brudzińksi".

Dopis popudil polská pravicová média a některé členy vládního národně-konzervativního Práva a spravedlnosti. "Jako poslankyně parlamentu (od vás) žádám úctu vůči polskému národu a polskému státu...", napsala na twitteru Krystyna Pawlowiczová, známá svými ostrými výroky. Televizi TVN označila za protipolskou a protidemokratickou. Kvůli dopisu údajně zrušil schůzku s velvyslankyní viceprememiér Jaroslaw Gowin.

reklama