reklama

Celkem 23,6 procenta respondentů v Bulharsku potvrzuje, že se setkali s případy zločinu, násilí či vandalismu. Tento podíl je největší v celé EU, daleko vyšší než v druhé zemi, která se umístila za Bulharskem - Nizozemsku (15 procent), více než dvakrát vyšší, než je průměr EU (11,6 procenta), a také téměř osmkrát vyšší než v zemi s nejlepšími výsledky - Chorvatsku (tři procenta).

Výsledek pod deseti procenty zaznamenalo kromě Chorvatska dalších 12 zemí: Polsko (5,4 procenta), Slovensko a Finsko (6,2 procenta), Maďarsko (7,2 procenta), Estonsko (7,3 procenta), Dánsko (7,8 procenta), Portugalsko (7,9 procenta), Slovinsko a Lotyšsko (osm procent), Litva (8,2 procenta), Španělsko (8,7 procenta) a Česká republika (9,3 procenta). Rumunsko, severní soused Bulharska, je těsně pod evropským průměrem s 11,3 procenta.

Pokud může být na výsledcích Bulharska něco pozitivního, pak je to srovnání s předchozími lety, uvádí server Novinite.bg. Míra zločinnosti v této balkánské zemi klesá již třetím rokem za sebou. Rekordní úrovně dosáhla v roce 2009, kdy činila 28,6 procenta.

Studie Eurostatu byla provedena v rámci tvorby Strategie EU pro udržitelný rozvoj a má za cíl identifikovat pokrok v členských státech při zajištění míru a osobní bezpečnosti, vymahatelnosti práva a také zjišťovat míru důvěry lidí v instituce EU.

Loading...
reklama