reklama

Z města Butembo s více než jedním milionem obyvatel nyní přicházejí zprávy o nově nakažených touto virovou horečkou. "Epidemiologická situace v oblasti Butemba nám dělá velké starosti," řekl John Johnson z nevládní organizace Lékaři bez hranic (MSF). Nové případy podle něj rychle přibývají na východních předměstích a v přilehlých okresech.

Rozšíření epidemie do městského prostředí ještě více zkomplikuje už tak složité zadržování nákazy, jež vypukla v oblasti sužované aktivitami povstalců. Špatná bezpečnostní situace zdravotnickým pracovníkům místy téměř znemožňuje činnost. Vyhlídky na její zklidnění nejsou reálné. V pátek zabili rebelové v sousedním městě Beni nejméně 18 civilistů, uvedla agentura Reuters.

Se 471 případy nákazy (z toho 423 potvrzenými) a 273 úmrtími je nyní epidemie eboly již druhá největší v historii. Předčí ji už pouze ta, která v letech 2013 až 2016 zasáhla západní Afriku a při níž bylo zaznamenáno přes 28.000 potvrzených případů.

Konžské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že vakcinační týmy naočkovaly již 41.000 lidí. Jedná se o zdaleka nejrozsáhlejší nasazení nové vakcíny proti ebole od výrobce Merck, která je stále v testovacím režimu. Podle vyjádření ministerstva se virem nakazilo již 44 konžských zdravotníků, z nichž 12 onemocnění podlehlo.

"Máme obrovské obavy ze stavu zásob vakcín," uvedl představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Peter Salama. Dodal, že 300.000 připravených dávek nebude stačit, pokud se ebola plně rozšíří do městské aglomerace.

Ebola se šíří přímým kontaktem s krví či tělesnými výměšky nakažených. V pozdějších stádiích choroby jsou oběti velmi infekční. Lidé se mohou nakazit i při kontaktu s mrtvými a z tohoto důvodu je potřeba těla správným způsobem pohřbít. Virus způsobuje horečky a vnitřní a vnější krvácení, nemoci podlehne asi polovina nakažených.