Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tisíce Němců protestovaly u základny USA proti dronům

Bezpilotní letoun Predator
Bezpilotní letoun Predator
Foto: army.mil

Berlín - Několik tisíc demonstrantů vytvořilo lidský řetěz podél obvodu základny amerického letectva na protest proti používání dronů.

Organizátoři demonstrace tvrdí, že letecká základna Ramstein přenáší informace mezi operátory v USA a americkými bezpilotními letadly v místech jako Irák, Afghánistán, Pákistán, Jemen a Sýrie, napsala agentura Reuters.

Letecká základna Ramstein je největší základnou amerických leteckých sil mimo Spojené státy a je zde hlavní velitelství amerického vojenského letectva v Evropě. Podle odhadů policie vytvořilo řetěz kolem základny 3000 až 4000 osob. Organizátoři tvrdí, že dorazilo 5000 až 7000 demonstrantů.

Používání dronů je v Německu, kde od druhé světové války převažuje averze vůči vojenským konfliktům, velmi kontroverzním tématem.

Podle organizátorů protestu je skutečnost, že je možné přes základnu přenášet data o rozmístění dronů, v rozporu s německou ústavou. Požadují zrušení stanice pro satelitní přenos na základně.

Témata:  Německo demonstrace v Německu "bezpilotní letouny ""drony"""

Související

Aktuálně se děje

9:02

Laďka Něrgešová vystoupila bez vlasů. Holou hlavu potřebuji, vysvětlila

Laďka Něrgešová slovně i fotograficky prozradila, jak pokračuje její boj s vážnými zdravotními problémy. Lidem se totiž ukázala bez vlasů a odhalila, proč se od září vrátila k moderování na televizní obrazovce. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy