Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kam se hrabe Velký bratr? Za hraní her konec internetu, psa bez náhubku zabavit. Vláda bude sledovat vše

sociální sítě
sociální sítě
Foto: Pixabay

Komentář Petr Šulky – Dystopický román George Orwella 1984 patří mezi klasiky žánru. Autor asi nikdy nepočítal s tím, že by jeho knihu vzal jako příručku a zdokonalil jím vymyšlený systém natolik, že jeho Velký bratr by vedle nového systému vypadal jako naprostý cucák. V Číně se to podařilo.

Návrh padl již v roce 2014, vývoj byl spuštěn v roce 2015, nyní probíhají ostré testy na 6 milionech dobrovolnicích a od roku 2020 se jede naostro. Pod drobnohled státu se dostane všech 1,3 miliardy Číňanů. Ze Systému sociálního kreditu nebude pro ně úniku. Elektronický kádrovák, dráb i soudce bude sledovat vše. 

V první řadě se budou sledovat finance. Neplatí včas daně? Energie? Nájem? Systém si na ně posvítí. Bez zálohy, kaucí a příplatku si nepořídí ani jarní závitek v bistru na rohu. Mnohé služby budou pro nespolehlivé plátce zapovězeny nebo omezeny. Pokud se vydá jako občan Číny po cestě po vlastní zemi a bude chtít bydlet v lepším hotelu systém, pokud u měj zjistí nějaký rest nebo nespolečenské chování, mu zakáže v něm bydlet.

Sledovat se bude i občanovo denní chování a dodržování legislativy. Vedle kriminálních činů jej kredit ovlivní i přestupky typu jízda na červenou, nedání přednosti v jízdě, jízda na černo ve vlaku či autobusu nebo kouření v nekuřáckých prostorách. Negativní je i opilost. To je spojeno s finančním systémem. Je sledováno, zda utrácí za alkohol. Pokud ano, tak vězte, že úřady jim automaticky mohou zabavit řidičský průkaz, vyloučit z hromadné dopravy či rovnou poslat na léčení.

Pečlivě bude sledováno i sociální chování nebohých Číňanů. Pokud budou komunikovat s lidmi s nízkým kreditem půjde dolů i jejich. Černé listiny lidí s cejchem bude veřejný a všichni budou před nimi varováni. Mínus bude i odmítání vojenské služby nebo pomlouvání komunistické strany. V hledáčku budou i pejskaři. Pokud někdo bude venčit svého psa bez náhubku nebo vodítka půjdou bodíky dolů. Jakmile to přesáhne určitý počet minusových bodů, pes bude zabaven. Systém mimochodem už funguje v Junanu. 

Pod ještě větším drobnohledem bude chování uživatelů na internetu. Pokud systém vyhodnotí, že občan tráví na sociálních sítích, hraním her nebo sledováním porna? Kritizuje, byť skrytě, stranu a vládu? Věří a rozšiřuje fake news? Vzhledem k tomu že je v Číně cenzura internetu nejpokročilejší trest bude rychlý. V první fázi mu zpomalí připojení k internetu. Nedá-li si ani pak nedbalý a zahálčivý internetový provokatér pokoj, odstřihne ho bdělý stát od internetu úplně.    

Systém má vedle malusů i bonusy. Pro spořádané, řádně daně platící občany nebude problém sehnat půjčku bez věřitele, pronájem bytu nebo auta bez kauce nebo získat slevu na zboží či lepší pozici v internetových seznamkách.  Na děti bezúhonných soudruhů bude také myšleno při výběru na lepší školy nebo při nástupu do zaměstnání. Některé pozice budou zcela jen pro ně a provinilci o nich budou moci jen snít.  

A jak matička strana a vláda zajistí, aby vše fungovalo? Na internetu již cenzurní a sledovací systém jede naplno. Nové bude jen bodování. A v ulicích měst? Již dnes je po Číně rozmístěno 100 milionů kamer. Přibít by jich mělo ještě 400 milionů. Samozřejmě, že nebude v lidské moci sledovat, zda někteří soudruzi nezlobí. Proto je do celého projektu silně zapojena umělá inteligence. Ta je již dnes schopna rozpoznat i v davu jedince a hromadně sledovat chování každého z nich.

Od roku 2020 bude mít každý čínský občan vlastní digitální šanon a v něm bude mít stát o něm veškeré informace. Diktatura se definitivně spojila s moderní technologií a vytvořila Totalitu 2.0. Nebude úniku před dohledem státu. Proč by nás to mělo zajímat? Čína je přeci daleko a my jsme přeci demokracie, kde není přeci něco podobného možné. A jsme si tím doopravdy jisti? Již dnes, z mnoha skandálů víme, kolik informací provozovatelé sociálních sítí a vyhledávačů o nás sbírají. Jak ukázali wikileaks i státy už sbírají tajně velké množství citlivých informací o svých občanech. Co když už podobného Velkého bratra za zády máme a ten jen hraje skrytější hru?      

Témata:  Čína internet

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy