reklama

Zatímco se jiné části Austrálie potýkají s extrémním horkem, ve městě Townsville, které leží ve státě Queensland, museli lidé bojovat se záplavami.

Townsvillské úřady nyní potvrdily jejich první oběti. Těla dvou mužů byla objevena v místním parku. Policie zatím nepotvrdila, zda se jedná o dvě osoby, které byly od pondělí pohřešovány.

Ve městě byly zaplaveny tisíce domů, na evakuaci lidí z nižších poloh se podílejí také dobrovolníci. Podle stanice BBC bylo do vyšších poloh přemístěno více jak 1100 obyvatel. Od neděle také záchranáři pomohli přinejmenším 19 lidem, které voda uvěznila v jejich nemovitostech.

Úřady musely otevřít přehradu, jejíž kapacita byla v důsledku dešťů překročena (0:33) | zdroj: YouTube

V neděli musely úřady otevřít hlavní městskou přehradu, která byla v důsledku mohutných dešťů naplněna na dvojnásobek své kapacity. Po otevření propustí se do koryta řeky začalo valit dalších 1900 krychlových metrů vody za vteřinu.

Australský premiér Scott Morrison, který do postiženého města dorazil, pochválil místní úřady za způsob, jakým se s extrémní situací vyrovnaly. „Vím, že byla dnes odpoledne potvrzena dvě úmrtí, ale rozsah provedené evakuace byl mimořádný výsledek,“ sdělil rádiové stanici 2GB.

Sdělil také, že budou do města letecky dopraveny zásoby jídla, vody a dalších potřeb a obyvatelé budou moci požádat o finanční příspěvek ve výši až 1000 australských dolarů. „Bude to velký úklid. Bude to těžká práce, ale (místní) komunita je velice silná,“ řekl médiím.

Meteorologové však varují, že by v následujících dnech mohly opět přijít deště a situaci zhoršit. Queensland je zvyklý na monzunové deště, počasí z posledních dnů však bylo skutečně extrémní. „Nikdy jsme něco takového nezažili,“ řekl starosta Townsville.

V zaplavených oblastech byli navíc spatřeni krokodýli, jedovatí hadi a další vodní živočichové. Úřady proto obyvatele varovaly, aby dbali zvýšené opatrnosti.