reklama

Podle britského bulvárního deníku The Sun se premiérka Theresa Mayová připravuje k odchodu z funkce krátce poté, co vyvede Velkou Británii z Evropské unii. Myslí si to někteří její vládní kolegové, kteří se domnívají, že tak chce ovlivnit volbu nového premiéra.

Tato kalkulace vychází z přesvědčení, že pokud Mayová odejde sama a v čase, který si určí, bude mít větší vliv na rozhodování svých spolustraníků. „Je odhodlaná zajistit, že po ní nastoupí správný kandidát, a v tomto ohledu by neměla ve straně žádné slovo, pokud by byla donucena z funkce odejít,“ sdělil deníku nejmenovaný zdroj.

Politický krok premiérky by měl být zaměřen proti jejímu stranickému rivalovi a bývalému ministrovi zahraničí Borisi Johnsonovi. Ten reprezentuje tvrdé křídlo konzervativců, které usiluje o radikálnější zpřetrhání vazeb s Bruselem.

Naopak jedním z možných favoritů Mayové je ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox. „Liam je přesvědčený, že (Mayová) odstoupí během léta,“ sdělil nejmenovaný zdroj. „Říká, že tomu naznačuje vše, co premiérka říká.“

Také ministr obchodu Greg Clark se podle informací deníku The Sun domnívá, že chce Mayová skončit. A v Konzervativní straně roste přesvědčení, že by měla své místo uvolnit. „Panuje tu rozšířený pocit, že sjela z cesty. Všechen její kapitál vyhořel - tady doma i v Bruselu, a proto bude muset převzít otěže někdo další,“ uvedl nejmenovaný poslanec strany.

reklama