Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útoky z nenávisti: Východ Německa je pro uprchlíky mnohem nebezpečnější než západ

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Žadatelům o azyl ve východních spolkových zemích hrozí oproti těm v západní části Německa desetkrát větší nebezpečí, že se stanou obětí trestného činu z nenávisti. S odvoláním na studii institutu ZEW v Mannheimu o tom informovala agentura DPA.

Podle výzkumu není pravděpodobnost napadení azylantů příliš vysoká v místech, kde se usadil obzvlášť vysoký počet cizinců. Významným faktorem je především to, jak dlouhou zkušenost má původní obyvatelstvo s přistěhovalci.

Počet útoků je "v regionech s předchozím malým podílem cizinců vyšší než v regionech, které měly jejich vysoký podíl již dříve", zjistili autoři studie Horst Entorf a Martin Lange.

Pojem trestné činy z nenávisti studie chápe jako politicky motivovanou kriminalitu, jako je například podněcování k nenávisti, kreslení hákových křížů, fyzické útoky či žhářství.

V letech 2013 až 2015 se v jednom východoněmeckém okrese s podílem cizinců tři procenta po usídlení 1000 nových azylantů na 100.000 obyvatel odehrály v průměru dva až tři nenávistné incidenty. Ve srovnatelně velkém okrese v západním Německu to bylo pouze 0,4 až 0,6 incidentů, uvádí studie.

Témata:  Německo uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

26. listopadu 2024 20:04

Izrael schválil dohodu o příměří s Hizballáhem

Izraelský bezpečnostní kabinet oznámil schválení příměří v Libanonu, které má ukončit eskalující konflikt s militantní skupinou Hizballáh. Tuto informaci v úterý potvrdil izraelský činitel pro CNN. V návaznosti na tuto významnou událost oznámil Bílý dům, že americký prezident Joe Biden vystoupí s prohlášením v 14:30 místního času (20:30 SEČ) z Růžové zahrady Bílého domu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Írán

Analýza

Blíží se jednání Íránu s Evropany. Teherán chce být hegemonem, je blízko získání jaderné zbraně

Íránští představitelé potvrdili, že Teherán tento týden povede jaderné rozhovory s představiteli Francie, Německa a Velké Británie. Děje se tak v době zvýšeného napětí mezi Íránem a Izraelem, kdy už několik měsíců hrozí otevřená válka. Panuje podezření, že Íránci chtějí vyrobit jadernou zbraň, což by výrazně změnilo mocenskou rovnováhu v regionu Blízkého východu.