reklama

Jednotné řešení neexistuje

Zatímco většina obětí své vrahy znala, dostupné zprávy naznačují, že Chesneyovou minulý pátek bodl do zad zcela neznámý člověk v londýnském parku a šlo o náhodný, nevyprovokovaný útok, uvádí prestižní server. Dodává, že druhá oběť z minulého víkendu, Yousef Ghaleb Makki, byl zabit v bohaté čtvrti Manchesteru, přičemž šlo o studenta soukromé školy.

Uvedené vraždy podle editorialu ukazují, že násilí páchané noži není problémem, který se omezuje na chlapce z drsných čtvrtí, jak je občas v Británii naznačováno. Události z minulého víkendu naopak demonstrují, že tyto útoky nemají šablonovitý charakter, a tudíž ani jednotné řešení, zdůrazňuje The Guardian.

Pondělní prohlášení britské premiérky Theresy Mayové, že neexistuje přímá souvislost mezi nárůstem zločinu a škrty v rozpočtu britské policie označuje liberální server za neohrabané a neupřímné. Připomíná, že předsedkyni kabinetu nepodpořili ani její straničtí kolegové a po stanovisku ředitelky londýnské policie Cressidy Dickové, že tato souvislosti existuje, musela vláda vzít slova Mayové zpět.

Příslib série jednání na úrovni ministrů k problému, který dal vládní mluvčí v úterý, přišel až po dlouhých měsících pasivity, kritizuje editorial. Poukazuje, že počet vražd v Anglii a Walesu je nejvyšší za celé desetiletí, stejně jako počty ubodaných teenagerů.

"Útoky za pomoci nože či ostrého nástroje loni vzrostly o 12 %, zatímco počet osob do 16 let ošetřených veřejným zdravotnictvím kvůli bodným ranám se za pět let téměř zdvojnásobil," píše renomovaný deník. Čísla označuje za ostudná a obává se, zda vládní aktivita z tohoto týdne není spíše mediální kampaní než snahou o reálná opatření.

Společenská epidemie  

Kultura nošení nože v některých částech Spojeného království zakořenila a změna potrvá roky, jak naznačil londýnský starosta Sadiq Khan, když prezentoval nové plány ohledně zdravotní péče v britské metropoli, uvádí The Guardian. Vysvětluje, že vykořenit by ji měla metoda vymyšlená v Chicagu a nyní zkoušená v Glasgowě, která k problému přistupuje jako ke společenské epidemii a do řešení zapojuje množství institucí.

Navzdory stanovisku premiérky Mayové na počtech policistů jednoznačně záleží, deklaruje prestižní deník. Poukazuje, že stav mužů a žen v uniformě se mezi lety 2010 a 2017 zmenšil o 20 tisíc a zločincům narostly ramena, jak poznamenal například policejní ředitel z West Midlands David Jamieson.    

"Je potřeba více peněz, protože policejní práce si žádá policisty," píše The Guardian. Existují podle něj důkazy, že komplexnější vynucování zákona, včetně prevence, přináší výsledky, i když soustředění se pouze na policii by bylo zásadním nepochopením problému.

Podobně ničivý dopad úsporných opatření lze totiž pozorovat i v jiných veřejných službách, konstatuje renomovaný server. Připomíná, že i vysoce postavení představitelé přiznávají, že chudoba a nedostatek příležitostí přispívají k růstu násilí mezi mládeží, protože v mladých lidech, kteří si myslí, že jim svět nic nenabízí, roste vztek i strach a existuje u nich větší riziko, že se zapojí do zločineckých aktivit, například do prodeje drog.

Hned 32 z 45 loňských britských policejních zpráv hovoří o nárůstu násilí, které spojují se zločineckými sítěmi zvanými "county lines" cílícími především na děti vyloučené ze škol, připomíná editorial. Nabádá proto britskou vládu, aby zmírnila praxi vylučování problematických žáků a přiměla školy vyvinout úsilí o jejich inkluzi.

Je třeba také rychle posílit služby pro mladé a poskytnout teenagerům škálu mimoškolních aktivit, deklaruje The Guardian. Dodává, že za situace, kdy kriminalisté hovoří v některých oblastech o stavu národní nouze, prázdná politická gesta rozhodně nestačí.

reklama