Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kurdové bojují s poslednímu zbytky IS. V boji o syrský Baghúz padlo 15 džihádistů

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Ve východosyrském Baghúzu, kde bojují poslední členové Islámského státu, se dnes vzdaly desítky lidí včetně bojovníků IS a civilistů. Oznámila to s odvoláním na svědky agentura Reuters. Proti IS stojí arabsko-syrská koalice (SDF), jež předtím ohlásila, že v dnešních bojích IS ztratil dalších 15 lidí.

Ofenzíva začala v neděli, SDF Baghúz dlouho obléhala a se zahájením vojenské akce čekala, až skončí evakuace civilistů. Podle dnešní zprávy z místa vyšly další desítky lidí. Jsou mezi nimi jak bojovníci IS, tak ženy a děti, někteří nesli zavazadla.

Islámský stát v Baghúzu hájí svou poslední pozici v Sýrii. Postup SDF je pomalý, IS se údajně snaží protivníka zastavit sebevražednými akcemi. Využívá také silný vítr k protiútokům, protože rozvířený prach radikálům poskytuje úkryt.

More #ISIS terrorists surrendered today in #Baghouz #Syria #DeirEzzor #TwitterKurds RT pictures via @MHJournalist pic.twitter.com/QNvNK1EGMC

— International Volunteers Report (@VolunteerReport) 13. března 2019

"Naši bojovníci postoupili hluboko na území této teroristické organizace a obsadili mnoho nových pozic v boji, při němž teroristé mnoho lidí ztratili a mají mnoho zraněných," citovala dnes agentura Reuters z prohlášení tiskové služby SDF. Koalice prý zmařila útoky členů IS a vypálila jejich zbrojní sklady. Na televizních snímcích vysílaných kurdským televizním kanálem Rohani bylo vidět nad Baghúzem plameny. SDF tvrdí, že IS dnes přišel o 15 lidí při pokusu zaútočit na bojovníky SDF.

IS byl v Iráku poražen v roce 2017, v Sýrii se považuje za jeho poslední pozici Baghúz. Není jasné, kolik přesně jeho bojovníků tam je, před zahájením nynější operace se jich stovky vzdaly a tisíce civilistů odsud odešly do severní Sýrie. Nepočítá se s tím, že jsou v Baghúzu velitelé IS. Vůdce této skupiny abú Bakr Bagdádí se podle amerických vojenských zdrojů asi skrývá v Iráku.

Boje jsou ze Sýrie hlášeny také ze severozápadní provincie Idlib, kde na tamní radiály ve středu útočilo i ruské letectvo. Syrský prezident Bašár Asad v únoru prohlásil, že válka v Sýrii neskončila. Boje začaly v březnu 2011. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) odhaduje, že v nich od té doby přišlo o život přes 360.000 lidí.

Témata:  Islámský stát Sýrie Kurdové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.