reklama

"Obyvatelé poloostrova čelí systematickým omezením svých základních svobod, jako jsou svoboda vyjadřování, svoboda vyznání či právo se svobodně sdružovat," uvedla Mogheriniová. Připomněla také perzekuci krymských Tatarů.

NATO ve svém vlastním prohlášení vyzvalo Rusko, aby okamžitě přestalo s násilím a zneužíváním moci na území, které neoprávněně anektovalo. Pokusy tento krok legitimizovat a normalizovat musí podle aliance přestat, včetně nelegálních volebních kampaní, automatického udělování ruského občanství, přesunů obyvatel a nucených odvodů do ruské armády.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes v Bruselu novinářům připomněl, že ČR podporuje územní celistvost Ukrajiny a právo země rozhodovat sama o své budoucnosti. "My chceme vyzvat ruskou stranu aby propustila (ukrajinská) plavidla a posádky, které od listopadu zadržuje. V tomto směru chceme vyslat jasný signál, že na našem postoji se nic nemění," podotkl Petříček.

EU minulý týden kvůli loňskému incidentu ve strategické Kerčské úžině rozšířila o osm osob své sankce vůči lidem a firmám porušujícím ukrajinskou územní celistvost a suverenitu.

Vůči Krymu v souvislosti s tím, že ruskou anexi neuznává, uplatňuje EU od roku 2014 sankce spočívající v zákazu dovozu zboží z Krymu a Sevastopolu a v zákazu vývozu určitých výrobků, ve výrazných omezeních pro evropské investice na Krymu a také v zákazu poskytování turistických služeb.

reklama