reklama

"Rusko musí pryč," řekl Trump novinářům v oválné pracovně Bílého domu, kde se spolu s viceprezidentem Mikem Pencem setkal s Fabianou Rosalesovou, manželkou lídra venezuelské opozice Juana Guaidóa.

Dvě letadla se stovkou ruských vojáků na palubě přistála v Caracasu o víkenu. Američané soudí, že mezi vojáky byli i ruské speciální jednotky a specialisté na kybernetickou bezpečnost.

Po dotazu, jak svého cíle hodlá dosáhnout, Trump uvedl: "Uvidíme. Všechny možnosti jsou otevřené." Podobně se Trum vyjádřil letos už vícekrát, když k řešení venezuelské ústavní krize uvedl, že "všechny možnosti jsou na stole". Mnozí z toho vyvozují možnost vojenské intervence USA, kterou ale řada expertů na Latinskou Ameriku považuje za špatné řešení.

Trump a Pence chtěli schůzkou s 26letou Rosalesovou vyjádřit podporu jejímu manželovi, který se v lednu jako šéf parlamentu s odvoláním na venezuelskou ústavu prohlásil dočasným prezidentem země. Učinil tak poté, co parlament prohlásil za nelegitimní nový Madurův prezidentský mandát kvůli nesvobodným volbám.

"Spojené státy považují přílet ruských vojenských letadel o tomto víkendu za nevítanou provokaci," řekl Pence reportérům. "Vyzýváme dnes Rusko, aby zastavilo veškerou podporu Madurovu režimu a postavilo se za Juana Guaidóa a státy na celé této polokouli i po celém světě, dokud nebude obnovena svoboda," dodal.

reklama