Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Piloti společnosti SAS stávkují, neodletělo už přes 100 tisíc cestujících

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Stockholm - Stávka švédských pilotů společnosti SAS postihla od pátku již tisícovku letů a 100 tisíc cestujících. Odboráři se již několik měsíců přou s vedení aerolinek o výši mezd, jednání bylo obnoveno dnes ráno.

V pátek odpoledne přerušilo práci asi 400 pilotů se základnou na stockholmském letišti Arlanda na výzvu svého odborového svazu SPF.

Odbory požadují zvýšení mezd o 3,5 procenta. Původní nabídku navýšení o 2,2 procenta odmítly, a stejně tak další, lepší nabídku, kterou jim v neděli předložili vyjednávači jmenovaní oběma stranami.

Kvůli stávce byla společnost SAS nucena čtvrtým dnem po sobě zrušit 230 až 240 domácích letů i letů do řady evropských měst, kvůli čemuž přichází o miliony dolarů. Mezi lety SAS, které byly dnes zrušeny, patří i let, který měl odstartovat z letiště Arlanda v 11:30 hodin do Prahy. Rovněž byl odvolán let SAS plánovaný ve 14:00 z Prahy do Stockholmu.

Na letišti Arlanda společnost SAS zajistila pro cestující velké obrazovky, aby na nich mohli sledovat zápasy fotbalového mistrovství Evropy ve Francii.

Témata:  SAS Airlines Švédsko stávka

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.