reklama

Vývoj souvisí s protesty, které Súdánci zahájili v prosinci. Hlavní skupina, která za protesty stojí, podle agentury Reuters oznámení armády odmítla a vyzvala k dalším demonstracím. Agentura AP píše, že mnoho demonstrantů se obává, že vojáci odmítnou požadavky občanů na předání moci. Jejich vůdci údajně s armádou vyjednávají o přechodné vládě a dali předem najevo, že s převratem nebudou souhlasit. Chtějí, aby protesty vsedě pokračovaly tak dlouho, dokud moc nepřevezme civilní vláda.

Podle ministerstva obrany zemi bude po dvouleté přechodné období řídit vojenská rada. Na tři měsíce je v zemi vyhlášen výjimečný stav a bude platit zákaz nočního vycházení.

Ministr obrany Avad ibn Auf, který před kamery předstoupil ve vojenské uniformě, také oznámil, že v Súdánu budou uzavřeny hranice a vzdušný prostor a země se dočasně nebude řídit ústavou. Na konci dvouletého období budou uspořádány volby.

Ministr upřesnil, že vzdušný prostor zůstane uzavřen po 24 hodin a hranice do dalšího oznámení.

"Jako ministr obrany oznamuji svržení režimu a zatčení jeho šéfa, který je na bezpečném místě," sdělil ibn Aun.

Vlna protestů, která v Súdánu začala v prosinci, byla původně namířena proti zvýšení cen paliva a potravin, postupně ale přerostla v protest proti Bašírovi, který je u moci od roku 1989.

Súdánská bezpečnost oznámila, že z věznic jsou propouštěni političtí vězni. V ulicích Chartúmu lidé bouřlivě oslavují a aktivisté, kteří se podíleli na organizování protestů, tvrdí, že na svobodě už je několik set vězňů.

Respektovaná súdánská novinářka Yousra Elbagirová na twitteru napsala o masovém zatýkání představitelů Bašírova režimu.

Tvrdí také, že je zavřené letiště. Stanice Al-Arabíja oznámila, že prezident rezignoval a že několik zástupců režimu bylo zatčeno.

Podle Elbagirové nyní armáda a vysoce postavení zástupci bezpečnostních složek debatují o tom, kdo povede prozatímní radu.

Loading...
reklama