Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moc v Súdánu převzala armáda, prezident Bašír byl svržen a zatčen

Súdán
Súdán
Foto: Pixabay

Súdánský prezident Umar Bašír byl zatčen. Oznámil to dnes súdánský ministr obrany s tím, že armáda svrhla režim a zadržela jeho hlavu. Armáda už ráno občany připravila na to, že mají očekávat důležité prohlášení. Předchozí nepotvrzené zprávy hovořily o tom, že Bašír je v domácím vězení.

Vývoj souvisí s protesty, které Súdánci zahájili v prosinci. Hlavní skupina, která za protesty stojí, podle agentury Reuters oznámení armády odmítla a vyzvala k dalším demonstracím. Agentura AP píše, že mnoho demonstrantů se obává, že vojáci odmítnou požadavky občanů na předání moci. Jejich vůdci údajně s armádou vyjednávají o přechodné vládě a dali předem najevo, že s převratem nebudou souhlasit. Chtějí, aby protesty vsedě pokračovaly tak dlouho, dokud moc nepřevezme civilní vláda.

Podle ministerstva obrany zemi bude po dvouleté přechodné období řídit vojenská rada. Na tři měsíce je v zemi vyhlášen výjimečný stav a bude platit zákaz nočního vycházení.

BREAKING: Sudan's long-serving president Omar Hassan Al Bashir has steppd down and left the country.also Reports say" Military forces have surrounded the presidential palace" & The international airport in #Sudan's capital of #Khartoum has been closed by Military forces. pic.twitter.com/4fZRFXZDYD

— Hon Jacfar Mohamed (@Jacfar4661) 11. dubna 2019

Ministr obrany Avad ibn Auf, který před kamery předstoupil ve vojenské uniformě, také oznámil, že v Súdánu budou uzavřeny hranice a vzdušný prostor a země se dočasně nebude řídit ústavou. Na konci dvouletého období budou uspořádány volby.

Ministr upřesnil, že vzdušný prostor zůstane uzavřen po 24 hodin a hranice do dalšího oznámení.

"Jako ministr obrany oznamuji svržení režimu a zatčení jeho šéfa, který je na bezpečném místě," sdělil ibn Aun.

Vlna protestů, která v Súdánu začala v prosinci, byla původně namířena proti zvýšení cen paliva a potravin, postupně ale přerostla v protest proti Bašírovi, který je u moci od roku 1989.

Súdánská bezpečnost oznámila, že z věznic jsou propouštěni političtí vězni. V ulicích Chartúmu lidé bouřlivě oslavují a aktivisté, kteří se podíleli na organizování protestů, tvrdí, že na svobodě už je několik set vězňů.

Respektovaná súdánská novinářka Yousra Elbagirová na twitteru napsala o masovém zatýkání představitelů Bašírova režimu.

Reports of mass arrests of senior regime officials and that the airport is currently closed. Still waiting on that statement...

— Yousra Elbagir (@YousraElbagir) 11. dubna 2019

Tvrdí také, že je zavřené letiště. Stanice Al-Arabíja oznámila, že prezident rezignoval a že několik zástupců režimu bylo zatčeno.

Podle Elbagirové nyní armáda a vysoce postavení zástupci bezpečnostních složek debatují o tom, kdo povede prozatímní radu.

Témata:  Súdán Umar Bašír

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.