Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brutální verdikt: V Súdánu popraví 27 policistů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Súdánský soud dnes odsoudil k trestu smrti 27 příslušníků bezpečnostních složek za mučení a zabití zadrženého demonstranta. Podle agentury Reuters je to první trest udělený za násilné počínání policie při protestech, které zemí otřásaly několik měsíců a jež donutily odstoupit tehdejšího autoritářského prezidenta Umara Bašíra. Proti rozsudku se odsouzení mohou odvolat.

Šestatřicetiletý učitel Ahmad Chaír zemřel v policejní vazbě začátkem února, dva dny poté, co byl zadržen na východě země. Policie nejprve uvedla, že příčinou jeho úmrtí byla blíže neurčená nemoc.

Chaírova rodina však tvrdila, že jeho tělo bylo pokryté modřinami. Násilnou smrt potvrdilo o několik dní později i vyšetřování státních úřadů. Soud dnes v rozsudku uvedl, že příslušníci bezpečnostních složek zadrženého bili a mučili.

K smrti byli odsouzeni policisté z věznice, kde byl Kaír držen, a pracovníci tajných služeb, kteří působili v oblasti. Další tři obvinění byli odsouzeni k trestům vězení a sedm jich bylo osvobozeno.

Chaírova smrt byla podle agentury AP význačným a symbolickým okamžikem protestů, jež vypukly loni v prosinci kvůli skokovému růstu cen základních potravin. Za několik měsíců při nich přišlo o život téměř 200 lidí, značná část z nich při masakru z 3. června, kdy bezpečnostní složky násilně rozehnaly pokojný protest před budovou ministerstva obrany.

Po měsících demonstrací svrhla v dubnu Bašíra armáda, nicméně protestující nadále vycházeli do ulic a požadovali přechod k civilní vládě. V srpnu byla nakonec ustavena takzvaná suverénní rada složená ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti, jež má zemi řídit v přechodném období do voleb.

Súdán čelí silnému mezinárodnímu i regionálnímu tlaku, aby pozvedl svou stagnující ekonomiku a přijal potřebné reformy. Hlavním cílem místní vlády je nyní zajistit vyškrtnutí Súdánu z amerického seznamu zemí podporujících terorismus, což mu umožní získat zahraniční finanční pomoc.

Témata:  Súdán trest smrti

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy