Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Súdánu zavládlo příměří, oznámil ho Blinken

Antony Blinken
Antony Blinken
Foto: twitter Antony Blinken

Obě válčící strany, které v Súdánu už déle než týden svádí boj o moc, souhlasily s příměřím v trvání tří dnů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena.

"Po intenzivním vyjednávání souhlasily SAF i RSF s celonárodním příměřím v délce 72 hodin od půlnoci 24. dubna. Vítáme jejich závazek pracovat s partnery na permanentním zastavení bojů a humanitárních dohodách," uvedl Blinken v pondělí večer na twitteru.

Polovojenské jednotky RSF v Chartúmu potvrdily, že s příměřím souhlasí. Súdánská armáda to samé uvedla na facebookové stránce, uvedla agentura Reuters. Koalice súdánských občanských skupin, která vyjednává o přechodu země k demokracii, zprávu přivítala.

Boje mezi oběma válčícími stranami vypukly v Súdánu 15. dubna, od té doby zemřelo nejméně 427 lidí a rezidenční oblasti se proměnily ve válečnou zónu. I proto mnoho zemí v uplynulých hodinách evakuovalo své občany z africké země.

Témata:  Súdán Antony Blinken

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy