reklama

Obě skupiny súdánských bojovníků se účastní bojů po boku samozvané Libyjské národní armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara. Ten bojuje proti mezinárodně uznávanému kabinetu premiéra Faíze Sarrádže, sídlícímu v metropoli Tripolisu.

"Přichází množství mladých mužů... Ani nemáme možnosti, jak tolik lidí ubytovat," uvedl jeden z velitelů na jihu Libye. V zemi podle něj v současné době bojuje nejméně 3000 súdánských žoldáků. OSN ve své nedávné zprávě označila zapojení Súdánců do bojů "za přímé ohrožení bezpečnosti válkou zmítané země."

Někteří z žoldáků dříve bojovali proti vládě súdánského prezidenta Umara Bašíra, který byl svržen letos na jaře. Řady LNA podle mnohým posílilo i množství žoldnéřů z Ruska.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí. O kontrolu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin soupeří dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy LNA, neuznává vládu premiéra Faíze Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.

reklama