Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kaddáfího syn oznámil kandidaturu na prezidenta

Sajf al-Islám Kaddáfí
Sajf al-Islám Kaddáfí
Foto: Reprofoto YouTube

Syn bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího Sajf Islám Kaddáfí dnes oficiálně oznámil kandidaturu do voleb hlavy státu, které by se měly konat 24. prosince. Syn před deseti lety svrženého a zavražděného prezidenta přitom u Mezinárodního trestního soudu (ICC) čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti, jichž se měl dopustit při potlačování povstání proti jeho otci v roce 2011.

Mluvčí ICC podle agentury AP prezidentskou kandidaturu Kaddáfího syna odmítl komentovat. "Soud se nevyjadřuje k politickým otázkám, ale co se týče právní situace, stále je platný zatykač," uvedl mluvčí ICC Fádí Abdalláh.

Devětačtyřicetiletý Sajf Islám Kaddáfí, který má mimo jiné doktorát z londýnské vysoké školy ekonomické, je prvním, kdo oficiálně kandidaturu oznámil. Očekává se, že o prezidentský úřad se bude ucházet mimo jiné i maršál Chalífa Haftara, který v občanské válce velel jednotkám podporujícím administrativu na východě země. Ta soupeřila dlouhá léta o moc s vládou v Tripolisu, za níž stála OSN.

Kandidatury pro volby libyjského prezidenta lze podávat do 22. listopadu, pro parlamentní volby se registrace uzavřou 7. prosince, uvedla dnes agentura AP. Podle ní ale nad konáním voleb ještě visí otazník. Minulý měsíc libyjská státní rada, jež plní funkci horní komory parlamentu, zamítla volební zákon, který předtím přijala dolní parlamentní komora.

Sajf Islám byl před rokem 2011 považován za možného nástupce svého otce, za jehož vlády sice neměl oficiální funkci, ale udržoval čilé styky se Západem. Jeho otec byl po čtyřech desetiletích u moci zabit v revolučním roce 2011 a jeho blízcí byli uvězněni či přinuceni odejít do exilu. O život přišli i tři z Kaddáfího osmi synů. Sajf Islám byl v roce 2011 zajat skupinou ozbrojenců a v roce 2015 odsouzen k trestu smrti, v roce 2017 byl ale propuštěn na základě amnestie, kterou vyhlásil parlament sídlící v Tobrúku na východě země.

Po svržení Kaddáfího režimu byla v této ropné velmoci asi dva a půl roku určitá stabilita, od jara 2014 ale vypukly další střety a chaosu využili radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). V zemi se vytvořily dvě soupeřící administrativy, na západě a východě země, s vlastními armádami a parlamenty, které měly podporu různých milicí, včetně zahraničních žoldnéřů. Loni obě strany uzavřely dohodu o příměří a začátkem roku byla ustavena přechodná vláda, jejímž hlavním úkolem je dovést zemi k volbám.

Témata:  Sajf Kaddáfí Libye

Aktuálně se děje

22. května 2024 19:08

V Tatrách zemřel český turista. Osudným se mu stal pád

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku v úterý zahynul třiačtyřicetiletý český turista, informovala agentura TASR s odkazem na tamní Horskou záchrannou službu. Muž zemřel při pádu během výstupu na Gerlachovský štít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy