Libye

Tripolis

Při nočních bojích v Tripolisu podle úřadů zemřelo nejméně 12 lidí

Svět

Při bojích, které v noci na dnešek vypukly v libyjském hlavním městě Tripolisu a pokračovaly i dnes, přišlo o život nejméně 12 osob. Dalších nejméně 87 lidí bylo zraněno, uvedla agentura AFP s odvoláním na libyjské ministerstvo zdravotnictví. Boje zasáhly šest nemocnic v metropoli a vyvolaly obavy z nové války v Libyi, kde panuje chaos a kde vládnou dva znepřátelené kabinety.

Sajf al-Islám Kaddáfí

Kaddáfího syn oznámil kandidaturu na prezidenta

Svět

Syn bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího Sajf Islám Kaddáfí dnes oficiálně oznámil kandidaturu do voleb hlavy státu, které by se měly konat 24. prosince. Syn před deseti lety svrženého a zavražděného prezidenta přitom u Mezinárodního trestního soudu (ICC) čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti, jichž se měl dopustit při potlačování povstání proti jeho otci v roce 2011.

Uprchlíci, ilustrační fotografie

U Libye zachránili několik desítek migrantů, na moři se dostali do potíží

Svět

Loď italské neziskové organizace ResQ zachránila poblíž Libye 85 migrantů, kteří se při plavbě do Evropy na moři dostali do potíží. Organizace o tom informovala na twitteru. Plavidlo pojmenované ResQ People je ve Středozemním moři na své první záchranné misi, předtím ještě pod názvem Alan Kurdi patřilo německé organizaci Sea-Eye.

Uprchlíci, ilustrační foto

U Libye se převrhla loď s migranty, mrtvých může být až 24

Svět

Ve Středozemním moři nedaleko libyjských břehů se převrhla loď s migranty mířícími do Evropy. Nejméně 20 běženců utonulo nebo se pohřešují a přepokládá se, že přišli o život. S odvoláním na sdělení Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) o tom dnes napsala agentura AP.

Uprchlíci, ilustrační foto

UNHRC: Strastiplná cesta migrantů do Evropy. Týrání, zneužívání, smrt na moři

Svět

Migranti směřující ke Středozemnímu moři a poté dále do Evropy zažívají na migračních trasách uvnitř Afriky nesmírné utrpení. Tisíce běženců daleko od očí evropské veřejnosti každoročně zahynou či jsou vystaveny týrání ze strany obchodníků s lidmi, milicí, vojáků či policie, uvedla zpráva Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR).

Nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

Egyptská armáda se připravuje na případnou akci v Libyi

Svět

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes nařídil armádě, aby byla připravena provést jakoukoli akci uvnitř země i za jejími hranicemi. V oblasti nyní panuje napětí ohledně zapojení Turecka do konfliktu v sousední Libyi, poznamenala agentura Reuters.

Egypt

Svět

Egypt má nový plán na ukončení občanské války v Libyi

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes oznámil nový plán na ukončení libyjské občanské války. Uvedl, že se něm dohodl s předáky ovládajícími východní část Libye. Egyptská iniciativa počítá s vyhlášením příměří od pondělí 8. června.

Evropská Unie

Stovky migrantů uvázly na moři u Malty. Rodí se plán, jak krizi vyřešit

Svět

Malta a Libye otevřou v červenci ve svých metropolích koordinační střediska, jejichž úkolem bude bránit nelegální migraci ve Středozemním moři. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na maltské oficiální zdroje. Práci center bude financovat Malta, která si dlouhodobě stěžuje, že v rámci Evropské unie na ní leží nepřiměřená zátěž spojená s uprchlíky.

Recep Tayyip Erdoğan

Ve východním Středomoří doutná konflikt, Turecko hodlá začít s ropnými vrty

Svět

Turecko by na základě dohody s Libyí mohlo v horizontu tří nebo čtyř měsíců začít zkoumat přítomnost ropy ve východní části Středozemního moře. Podle agentury Reuters to oznámil turecký ministr pro energetiku Fatih Dönmez. Legitimitu dohody mezi Tureckem a Libyí však zpochybňují další země v regionu včetně Řecka.

Libye

Svět

V Libyi jde do tuhého. Hrozí syrský scénář, obává se Západ

Vzrůstající aktivita Turecka a Ruska v Libyi vyvolává otázku, zda se situace v severoafrické zemi vyvine podle syrského scénáře, píše server RFI. Před touto možností varovalo několik západních představitelů včetně francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana a generála Stephena Townsenda, který stojí v čele velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Ilustrační foto

Rusko rozmístilo stíhačky v Libyi. Snaží se změnit poměr sil, varuje generál USA

Svět

Rusko rozmístilo v Libyi stíhačky na podporu maršála Chalífy Haftara, který ovládá východ této severoafrické země. Dnes to podle agentury AFP oznámilo velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM), které sídlí v německém Stuttgartu. Haftar soupeří o moc s vládou premiéra Fáize Sarrádže, která se nachází v Tripolisu a kterou uznává OSN.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Zbrojní embargo v troskách. Libye je plná žoldáků, bojuje i ruská Vagnerová armáda

Svět

Experti OSN ve své zprávě o dodržování zbrojního embarga v Libyi konstatovali, že v Libyi působí členové ruské takzvané Vagnerovy skupiny. Odborníci zprávu, do níž měla možnost nahlédnout agentura AFP, předali Radě bezpečnosti OSN. Podle dokumentu jsou v Libyi také bojovníci ze Sýrie, kteří mají podpořit síly maršála Chalífy Haftara.

Turecká armáda (Turkish Army)

Krize v Libyi se zamotává. Do konfliktu vstoupily pomocné syrské síly Turecka

Svět

Východolibyjský polní maršál Chalífa Haftar, který stojí v čele samozvané Libyjské národní armády (LNA), by byl připraven dodržovat příměří, pokud by Libyi opustili syrští a turečtí žoldáci a Ankara by přestala vládě v Tripolisu dodávat zbraně. Haftar to řekl v rozhovoru s ruskou agenturou RIA Novosti.

EU

Svět

Evropa konečně otevřela oči? Analytik popsal, co se děje

NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku Defense Priorities deklaruje, že severoafrický ropný stát přišel o nezávislost, hrdost a sebeúctu a nyní se zmítá v zuřivé občanské válce živené cizími mocnostmi, kterým nedělá problém využívat Libyi k prosazování vlastních cílů.

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Jordánský král varuje Evropu: Hrozí příval uprchlíků a vzestup terorismu

Svět

Před prohlubováním nestability na Blízkém východě, která by mohla vést k dalšímu násilí, uprchlickým vlnám i vzestupu terorismu, varoval dnes na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku jordánský král Abdalláh II. Europoslance vyzval, aby přispěli k řešení palestinsko-izraelského konfliktu, krizí v Sýrii, Libyi či Iráku i snížení napětí mezi Spojenými státy a Íránem.

Libye

Debakl v Moskvě. Libyjský maršál Haftar odmítl příměří, Erdogan vypěnil

Svět

Libyjský polní maršál Chalífa Haftar podle tiskové agentury TASS odjel z Moskvy bez podpisu mírové dohody o příměří. V ruské metropoli se při prostřednictví ruských a tureckých diplomatů od pondělka konaly rozhovory, které měly zajistit klid zbraní mezi mezinárodně uznávanou vládou Fáize Sarrádže sídlící v Tripolisu a Haftarovými jednotkami na východě Libye. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes Haftarovi jeho odchod vyčetl a oznámil, že v případě pokračování bojů se Ankara nebude zdráhat zasáhnout.

Sukhoi Su-24MK Fencer-D (Libyan Air Force)

Zvrat v Libyi? Maršál Haftar nakonec přistoupil na plán Ruska a Turecka

Svět

Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, která ovládá východ země a válčí s vládou v Tripolisu, vyhlásila od půlnoci příměří. Mezinárodně uznávaný kabinet premiéra Faíze Sarrádže s klidem zbraní následně vyjádřil souhlas. Haftarovy síly nicméně varovaly, že tvrdě udeří, pokud druhá strana příměří poruší.

Angela Merkelová

Svět

Putin a Merkelová jednali tváří v tvář. Blíží se důležitá mezinárodní konference

Připravovaná berlínská mezinárodní konference o Libyi je důležitým krokem k ukončení dlouholetého konfliktu v této zemi. Na dnešní tiskové konferenci v Moskvě po schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Merkelová uvedla, že Německo již brzy začne rozesílat pozvánky na jednání, na kterém by se ještě tento měsíc měli sejít hlavní aktéři konfliktu.

Evropská unie, ilustrační foto

Diplomacie EU "vybouchla". V íránské a libyjské krizi totálně selhává

Svět

Lídři Evropské unie tento týden zareagovali na vyhrocenou situaci okolo Íránu a Libye nebývalým diplomatickým nasazením. Mimořádné ministerské schůzky, jednání s politiky třetích zemí či desítky telefonátů jsou reakcí na první vážnou zkoušku nové unijní exekutivy, která hodlá EU zajistit významnější místo ve světovém dění. Experti se však shodují, že praktický dopad aktivity omezující se na výzvy k ukončení násilností bude mizivý.

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Norsko se vložilo do uprchlické krize. Nový plán podpořili i populisté

Svět

Norsko letos přijme 600 utečenců, kteří byli nedávno evakuováni z libyjských zadržovacích středisek pro migranty do Rwandy. Severská země chce tímto krokem odradit utečence od pokusů přeplouvat Středozemní moře a tím narušit činnost pašeráků lidí. S odkazem na středeční vyjádření norských úřadů o tom informovala agentura Reuters.

Aktuálně se děje

22. května 2024 21:44

Rusko z vládního webu smazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy