reklama

V tomto scénáři jde podle RFI o přerozdělení vlivu a strategických a ekonomických zájmů dvou hlavních aktérů, kteří se již usadili v Sýrii a nyní i v Libyi. Řeč je o Rusku a Turecku, které se snaží snížit vliv jiných zahraničních a regionálních hráčů vstupujících do tohoto složitého konfliktu.

Obě země v Libyi před rokem 2011 značně investovaly a vždy se stavěly proti intervenci NATO proti plukovníku Muammaru Kaddáfímu. Zdá se, že oba státy se rozhodly zachovat své stávající zájmy a usilují především o zvýšení svého politického a vojenského vlivu.

Ve své snaze o prosazení v Libyi oba státy obětují značné prostředky na zbraně i žoldnéře a doufají, že v budoucnu opanují mírovou situaci, stejně jako dnes ovládají válečný stav. Někteří analytikové si již představují mírovou konferenci k Libyi pod záštitou Ruska a Turecka, podobně jako tomu bylo v případě astanského mírového procesu k Sýrii.

Od ledna unikají zprávy o možné dohodě mezi Moskvou a Ankarou o přerozdělení sfér vlivu v severoafrické zemi bohaté na ropu a poskytující značnou část tohoto bohatství Rusku. Tomu se snaží zabránit USA tím, že mění svoji pozici a od podpory jednotek maršála Haftara přecházejí k podpoře vlády národní jednoty.

Rusové si podle odborníků nenechají uniknout možnost, aby získali pozice blízko jižních hranic Evropy. Američané a další západní země se obávají toho, že se Rusové v Libyi dlouhodobě usídlí, což by ohrozilo zájmy Západu v Africe a mohlo představovat bezpečnostní hrozbu pro jihoevropské státy. Stálá přítomnost Ruska na libyjském východě zcela určitě znepokojuje Američany, kteří za časů Muammara Kaddáfího marně usilovali o to, aby v Libyi mohli mít vojenskou základnu.