Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Znásilňování, mučení, únosy. Amnesty vydala alarmující zprávu o zacházení s migranty

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Tisíce uprchlíků zadržených při pokusu dostat se do Evropy a vrácených do Libye zmizelo ze záchytných táborů. Uvádí se to ve zprávě, kterou dnes o situaci uprchlíků v Libyi vydala organizace Amnesty International (AI). Podle ní běženci zmizeli z táborů, které spravují milice podporující vládu v Tripolisu.

V dokumentu stojí, že od začátku roku do 14. září bylo na moři zachyceno 8500 uprchlíků včetně žen a dětí, od roku 2016 pak až 60.000 lidí. Byli přinuceni vrátit se do Libye, odkud jejich čluny vypluly.

Zástupkyně šéfa AI pro daný region Diana Eltahawyová obvinila Evropskou unii, že svou politikou vystavuje desítky tisíc "mužů, žen a dětí začarovanému kruhu týrání a projevuje tím bezohlednou lhostejnost k lidským životům a lidské důstojnosti".

AI svou zprávu vydala krátce po zveřejnění návrhu Evropské komise o novém azylovém a migračním systému. Kromě jiného má návrh urychlit návrat migrantů do místa jejich původu.

Jak napsala agentura AP, lidé vrácení z moře letos byli většinou umístěni do neoficiálních zadržovacích center v západní Libyi, jež spravují milice věrné vládě v Tripolisu. Uprchlíkům tam ale hrozí únosy, kterých se dopouštějí nejenom milice, ale také další ozbrojené skupiny i převaděči. Podle zprávy mají běženci minimální naději žít na bezpečném místě, mnozí projdou znásilněním a mučením a za jejich propuštění musejí rodiny zaplatit výkupné. Další v centrech následkem mučení a nedostatku zdravotní péče zemřou.

Eltahawyová vyzvala EU, aby zásadním způsobem přehodnotila spolupráci s libyjskými úřady a jakoukoli další pomoc podmínila skoncováním s týráním uprchlíků.

Běženci jsou násilím vyhošťováni také ve východní Libyi, již spravuje jiná vláda. Letos tam bylo pod záminkou, že jde o nositele nakažlivých nemocí, vyhoštěno na 5000 lidí.

EU ve snaze zastavit uprchlickou vlnu v roce 2015 uzavřela dohodu s Tureckem, což zbrzdilo příliv uprchlíků do Řecka, a začala pak poskytovat pomoc libyjské pobřežní stráži, aby pomohla při zadržení uprchlíků u libyjských břehů. Zpráva AI upozorňuje, že Libye zůstává nestabilní zemí od roku 2011 a pro uprchlíky není bezpečná.

Témata:  uprchlíci Libye Amnesty Inetrnational EU

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy