Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při nočních bojích v Tripolisu podle úřadů zemřelo nejméně 12 lidí

Tripolis
Tripolis
Foto: Pixabay

Při bojích, které v noci na dnešek vypukly v libyjském hlavním městě Tripolisu a pokračovaly i dnes, přišlo o život nejméně 12 osob. Dalších nejméně 87 lidí bylo zraněno, uvedla agentura AFP s odvoláním na libyjské ministerstvo zdravotnictví. Boje zasáhly šest nemocnic v metropoli a vyvolaly obavy z nové války v Libyi, kde panuje chaos a kde vládnou dva znepřátelené kabinety.

Podrobnosti o obětech ministerstvo neposkytlo. Mise OSN v zemi vyzvala k okamžitému zastavení bojů a vyjádřila znepokojení nad ostřelováním civilních čtvrtí. Současné boje jsou nejhorší za dva roky, uvedla agentura Reuters.

Ze střetů vláda premiéra Abdala Hamídy Dbaíby, která sídlí v hlavním městě, obvinila konkurenční kabinet premiéra Fathího Bášághy, který ve svém prohlášení neupřesnil svou roli ve střetech.

Střety se v několik čtvrtích v Tripolisu rozhořely v noci na dnešek. Ze záběrů zveřejněných na internetu je slyšet střelba z lehkých i těžších zbraní. Podle svědků, které cituje agentura AP, se jedna z největších ozbrojených skupin v hlavním městě pokusila o dobytí základny jiné ozbrojené organizace.

Vláda národní jednoty (GNU) premiéry Dbaíby v prohlášení uvedla, že střety vyvolal útok ozbrojenců, kteří podporují konkurenční kabinet premiéra Bášághy. Ten se pokusil v květnu vstoupit do Tripolisu, což vyvolalo boje v ulicích. Podle GNU Bášágha a jeho spojenci odmítají rozhovory a hromadí ozbrojence v okolí Tripolisu. Bášághův kabinet odmítl tvrzení, že nemá zájem o jednání. V prohlášení ale neupřesnil, zda se jeho síly nějak účastní nejnovějších střetů.

Libye již několik měsíců balancuje na hraně chaosu poté, co parlament sídlící na východě země odmítl vládu jednoty v Tripolisu, která byla ustanovena loni v rámci procesu podporovaného OSN, a jmenoval konkurenční vládu. Znepřátelené politické tábory, které v Libyi soupeří o moc, nedospěly k dohodě ani po několika kolech jednání, jejichž cílem bylo otevřít cestu k novým celostátním volbám.

Země má nyní dva premiéry, jimž se dostává podpory od ozbrojených skupin, které ovládají území metropole a dalších západolibyjských měst. Tento týden OSN vyjádřila obavy, že oba tábory mobilizují své síly, a vyzvala k uvolnění napětí a ke zdrženlivosti.

Témata:  Libye

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy