Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U Libye se převrhla loď s migranty, mrtvých může být až 24

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ve Středozemním moři nedaleko libyjských břehů se převrhla loď s migranty mířícími do Evropy. Nejméně 20 běženců utonulo nebo se pohřešují a přepokládá se, že přišli o život. S odvoláním na sdělení Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) o tom dnes napsala agentura AP.

Libyjská pobřežní stráž podle mluvčí IOM Safy Msehliové v pondělí zachytila tři lodě, z nichž jedna byla převrácená. Z této lodi pobřežní stráž podle mluvčí vylovila dvě těla a řadu přeživších. Dalších 22 migrantů přeživší nahlásili jako pohřešované a předpokládá se, že utonuli.

Z trojice lodí bylo dohromady zachráněno nejméně 45 migrantů. Všichni jsou podle Msehliové muži a většina z nich pochází z Egypta nebo Maroka.

"Tato nová tragédie opět ukazuje, že je nutné zvýšit kapacity pátracích a záchranných složek ve Středozemním moři. Místo toho vidíme omezování nevládních organizací a dlouhé, zbytečné konflikty," uvedla Msehliová.

Libye, kde panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí, se stala jedním z hlavních tranzitních bodů pro africké a arabské migranty, kteří před válkou a chudobou prchají do Evropy.

V srpnu se u libyjských břehu převrhla loď s desítkami migrantů, nejméně 45 z nich utonulo nebo se pohřešuje a přepokládá se, že zemřeli. Podle agentury AP šlo o dosud nejtragičtější nehodu lodě s migranty u této severoafrické země.

Témata:  uprchlíci Libye

Aktuálně se děje

8:45

Ukrajina bude motivovat vojáky k ničení ruské techniky

Ukrajinští vojáci, kteří zničí ruskou bojovou techniku, budou odměněni dalšími dny dovolené. Tento týden to schválila vláda. Čím hodnotnější techniku vojáci zneškodní, tím více volna získají, uvádí web ukrajinské televize Kanal 24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy