reklama

Libyjská pobřežní stráž podle mluvčí IOM Safy Msehliové v pondělí zachytila tři lodě, z nichž jedna byla převrácená. Z této lodi pobřežní stráž podle mluvčí vylovila dvě těla a řadu přeživších. Dalších 22 migrantů přeživší nahlásili jako pohřešované a předpokládá se, že utonuli.

Z trojice lodí bylo dohromady zachráněno nejméně 45 migrantů. Všichni jsou podle Msehliové muži a většina z nich pochází z Egypta nebo Maroka.

"Tato nová tragédie opět ukazuje, že je nutné zvýšit kapacity pátracích a záchranných složek ve Středozemním moři. Místo toho vidíme omezování nevládních organizací a dlouhé, zbytečné konflikty," uvedla Msehliová.

Libye, kde panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí, se stala jedním z hlavních tranzitních bodů pro africké a arabské migranty, kteří před válkou a chudobou prchají do Evropy.

V srpnu se u libyjských břehu převrhla loď s desítkami migrantů, nejméně 45 z nich utonulo nebo se pohřešuje a přepokládá se, že zemřeli. Podle agentury AP šlo o dosud nejtragičtější nehodu lodě s migranty u této severoafrické země.

reklama