Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stovky migrantů uvázly na moři u Malty. Rodí se plán, jak krizi vyřešit

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Malta a Libye otevřou v červenci ve svých metropolích koordinační střediska, jejichž úkolem bude bránit nelegální migraci ve Středozemním moři. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na maltské oficiální zdroje. Práci center bude financovat Malta, která si dlouhodobě stěžuje, že v rámci Evropské unie na ní leží nepřiměřená zátěž spojená s uprchlíky.

Na zřízení středisek se dohodla libyjská vláda národní jednoty vedená premiérem Fáizem Sarrádžem a maltská vláda. Podle protokolu budou na každém pracovišti tři zaměstnanci.

Malta nyní odmítá přijímat další lodě s uprchlíky, kteří byli zachráněni na moři. Nyní je jich 425 na hranici maltských vod na čtyřech lodích najatých maltskými úřady. Valletta požaduje, aby si je rozebraly jiné evropské země, a ve středu se pro to vyslovila také Evropská komise.

Maltský ministr zahraničí Evarist Bartolo v parlamentu ve středu řekl, že "je povinností EU dospět s Libyí k všeobecné dohodě, která omezí nelegální imigraci". "Množství uprchlíků přijíždějících na Maltu je ve srovnání s ostatními evropskými státy nepřiměřené," dodal. Od roku 2005 podle něj bylo do jiných zemí umístěno jenom osm procent z běženců, kteří dorazili na ostrov.

Malta chce Evropské komisi navrhnout navýšení finanční pomoci Sarrádžově vládě. Má to umožnit lépe zajistit jižní libyjskou hranici a odhalovat sítě převaděčů. Valletta také navrhuje financovat nové "námořní prostředky", které umožní bránit práci převaděčů.

Své přístavy pro uprchlíky stejně jako Malta uzavřela také Itálie. Obě země to zdůvodnily nutností bránit šíření koronaviru.

Témata:  uprchlíci Malta Libye EU

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 10:24

Tragédie v Chorvatsku: Holčička vypadla z tobogánu

Oblíbené letovisko Lopar na ostrově Rab se stalo dějištěm otřesné tragédie. V úterý odpoledne zde po pádu z vodního tobogánu v aquaparku zemřela teprve dvouletá holčička německé národnosti. Podle informací portálu 24sata se neštěstí stalo, když se dítě sjíždělo tobogánem společně se svým otcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.