Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákeřná metoda, jak rozvrátit Libyi ještě víc. Stopy vedou do Ruska

Libye
Libye
Foto: Pixabay

Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca 26,7 miliardy korun), které byly vyrobené ruskou společností. Podle agentury AFP to tvrdí americké ministerstvo zahraničí.

"Spojené státy vítají oznámení vlády Maltské republiky z 26. května o zabavení padělané libyjské měny ve výši 1,1 miliardy dolarů, kterou vytiskla akciová společnost Goznak - ruská státní společnost - na objednávku nelegitimní paralelní entity," citovala dnes agentura z prohlášení americké diplomacie.

Ministerstvo v této souvislosti zdůraznilo, že jedinou legitimní centrální bankou v Libyi je ta, která sídlí v Tripolisu. "Příliv padělaných bankovek libyjské měny vytištěných Ruskem v posledních letech zhoršil hospodářské potíže Libye," tvrdí se rovněž v textu prohlášení.

Žádné sdělení maltských úřadů k této záležitosti dnes zatím nebylo k dispozici, poznamenala AFP.

O aféře jen informoval místní deník Malta Today v příspěvku na facebooku nadepsaném "Na Maltě bylo zadrženo 1,1 miliardy dolarů ve falešné libyjské měně". Dnes v poledne tento materiál na webu listu už ale nebyl přístupný.

AFP napsala, že podle zprávy expertů OSN předané v prosinci loňského roku Radě bezpečnosti OSN, dodala ruská společnost Goznak v letech 2016 až 2018 paralelní centrální bance na východě Libye bankovky libyjské měny v úhrnné hodnotě 7,1 miliardy dolarů.

Od pádu režimu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 upadla Libye do chaosu. O moc usilují dvě strany. Jednou je vláda národní jednoty, která sídlí v Tripolisu a uznalo ji OSN, a druhou paralelní vláda na východě země, kterou ovládá maršál Chalíf Haftar. Maršála podporuje několik zemí, mezi nimiž je vedle Francie také Rusko.

Témata:  Libye Malta Rusko USA

Související

Aktuálně se děje

15:10

14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.