Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zbrojní embargo v troskách. Libye je plná žoldáků, bojuje i ruská Vagnerová armáda

Ruská armáda, ilustrační fotografie
Ruská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.ru

Experti OSN ve své zprávě o dodržování zbrojního embarga v Libyi konstatovali, že v Libyi působí členové ruské takzvané Vagnerovy skupiny. Odborníci zprávu, do níž měla možnost nahlédnout agentura AFP, předali Radě bezpečnosti OSN. Podle dokumentu jsou v Libyi také bojovníci ze Sýrie, kteří mají podpořit síly maršála Chalífy Haftara.

O přítomnosti žoldnéřů označovaných jako "vagnerovci" v Libyi se hovořilo už v minulosti, OSN ale tyto informace dosud nepotvrdila.

Experti OSN naposledy předložili zprávu o situaci v Libyi loni v prosinci a konstatovali v ní, že je tam přítomno několik zahraničních skupin, o této na Rusko navázené organizaci se tehdy přímo nezmiňovala.

"Skupina odborníků potvrdila, že vojáci 'Vagnerovy armády' jsou v Libyi od října 2018," uvádí se v nové zprávě, o které informuje server Radio Free Europe/Radio Liberty. Odhaduje se v ní, že tato soukromá ozbrojená skupina má v Libyi 800 až 1200 lidí. Materiál ale také přiznává, že experti OSN "nebyli schopni nezávisle ověřit, kde přesně tito žoldáci působí".

Haftar v únoru prohlásil, že je ochoten dodržovat příměří, pokud z Libye odejdou syrští a turečtí žoldnéři.

Na přítomnost Vagnerovy skupiny v Libyi upozornila loni americká média. Podle některých zdrojů žoldnéřskou organizaci financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva jakoukoli roli v nasazení žoldáků v Libyi popírá.

Expertní zpráva pro RB OSN konstatuje, že členové "Vagnerovy skupiny zajišťují Haftarovým jednotkám technickou podporu při opravách vojenských automobilů, účastní se bojů a zasahují do významných operací". Pomáhají též jednotkám "dělostřelectva a letecké kontroly, poskytují odbornou zkušenost v elektronických operacích a dodávají také elitní střelce".

Zpráva také podle AFP uvádí, že experti OSN získali důkazy o přesunu syrských bojovníků do Libye s úkolem zapojit se od bojů na Haftarově straně. To je podle agentury nová a dosud nezveřejněná informace.

Turecko přiznávalo, že ze Sýrie posílá své spojenecké jednotky bojovat v řadách oddílů, které hájí zájmy vlády v Tripolisu, tedy kabinetu, který odsouhlasila OSN a který podporuje mnoho západních zemí.

O novém Haftarově spojenectví se Sýrií podle AFP svědčí fakt, že administrativa působící na východě Libye začátkem března otevřela velvyslanectví v Damašku. Mezi Libyí a Sýrií jsou oficiální diplomatické vztahy přerušeny osm let.

Ve zprávě pro RB OSN se dále konstatuje, že experti nedokážou určit, kdo zahraniční žoldáky posílané na pomoc Haftarovi najímá a financuje. Expertní "skupina zjistila, že několik syrských bojovníků do Libye přepravila letecká společnost Cham Wings", což jsou soukromé aerolinky sídlící v Damašku. Od 1. ledna tato společnost vypravila do Libye 33 letů. Podle místních zdrojů v Libyi bojuje na straně Haftarových sil méně že 2000 syrských žoldáků. "Pokud některé zdroje odhadují počet syrských bojovníků v Libyi na 5000, pak jsou do toho bezpochyby započítáni i ti, které najalo Turecko s úkolem pomáhat Tripolisu," stojí ve zprávě.

Témata:  Libye Rusko OSN (Organizace spojených národů) Ruská armáda Chalífa Haftar

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.