Chalífa Haftar

Ilustrační foto

Rusko rozmístilo stíhačky v Libyi. Snaží se změnit poměr sil, varuje generál USA

Svět

Rusko rozmístilo v Libyi stíhačky na podporu maršála Chalífy Haftara, který ovládá východ této severoafrické země. Dnes to podle agentury AFP oznámilo velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM), které sídlí v německém Stuttgartu. Haftar soupeří o moc s vládou premiéra Fáize Sarrádže, která se nachází v Tripolisu a kterou uznává OSN.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Zbrojní embargo v troskách. Libye je plná žoldáků, bojuje i ruská Vagnerová armáda

Svět

Experti OSN ve své zprávě o dodržování zbrojního embarga v Libyi konstatovali, že v Libyi působí členové ruské takzvané Vagnerovy skupiny. Odborníci zprávu, do níž měla možnost nahlédnout agentura AFP, předali Radě bezpečnosti OSN. Podle dokumentu jsou v Libyi také bojovníci ze Sýrie, kteří mají podpořit síly maršála Chalífy Haftara.

Turecká armáda (Turkish Army)

Krize v Libyi se zamotává. Do konfliktu vstoupily pomocné syrské síly Turecka

Svět

Východolibyjský polní maršál Chalífa Haftar, který stojí v čele samozvané Libyjské národní armády (LNA), by byl připraven dodržovat příměří, pokud by Libyi opustili syrští a turečtí žoldáci a Ankara by přestala vládě v Tripolisu dodávat zbraně. Haftar to řekl v rozhovoru s ruskou agenturou RIA Novosti.

Libye

Debakl v Moskvě. Libyjský maršál Haftar odmítl příměří, Erdogan vypěnil

Svět

Libyjský polní maršál Chalífa Haftar podle tiskové agentury TASS odjel z Moskvy bez podpisu mírové dohody o příměří. V ruské metropoli se při prostřednictví ruských a tureckých diplomatů od pondělka konaly rozhovory, které měly zajistit klid zbraní mezi mezinárodně uznávanou vládou Fáize Sarrádže sídlící v Tripolisu a Haftarovými jednotkami na východě Libye. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes Haftarovi jeho odchod vyčetl a oznámil, že v případě pokračování bojů se Ankara nebude zdráhat zasáhnout.

Sukhoi Su-24MK Fencer-D (Libyan Air Force)

Svět

Zvrat v Libyi? Maršál Haftar nakonec přistoupil na plán Ruska a Turecka

Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, která ovládá východ země a válčí s vládou v Tripolisu, vyhlásila od půlnoci příměří. Mezinárodně uznávaný kabinet premiéra Faíze Sarrádže s klidem zbraní následně vyjádřil souhlas. Haftarovy síly nicméně varovaly, že tvrdě udeří, pokud druhá strana příměří poruší.

Evropská unie, ilustrační foto

Diplomacie EU "vybouchla". V íránské a libyjské krizi totálně selhává

Svět

Lídři Evropské unie tento týden zareagovali na vyhrocenou situaci okolo Íránu a Libye nebývalým diplomatickým nasazením. Mimořádné ministerské schůzky, jednání s politiky třetích zemí či desítky telefonátů jsou reakcí na první vážnou zkoušku nové unijní exekutivy, která hodlá EU zajistit významnější místo ve světovém dění. Experti se však shodují, že praktický dopad aktivity omezující se na výzvy k ukončení násilností bude mizivý.

Sukhoi Su-24MK Fencer-D (Libyan Air Force)

Nezvladatelná mezinárodní válka na obzoru? Do Libye proudí tisíce žoldnéřů

Svět

Do bojů v Libyi se v posledních měsících zapojily stovky nových žoldáků ze Súdánu. Britskému deníku The Guardian to potvrdili velitelé dvou skupin súdánských bojovníků, které jsou v Libyi aktivní. Prohlubují se tak obavy, že se konflikt v severoafrické zemi může rozrůst v nezvladatelnou mezinárodní válku, která by mohla destabilizovat výraznou část regionu.

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Svět

Střet mocností kvůli Libyi? Napětí mezi USA a Ruskem nebezpečně roste

Rusko podle Spojených států zneužívá konfliktu v Libyi pro svoje cíle na úkor místních obyvatel. Po nedělním setkání americké delegace s vůdcem východolibyjských sil polním maršálem Chalífou Haftarem to v noci na dnešek ve vyjádření napsalo americké ministerstvo zahraničí. Moskva svou účast v konfliktu dlouhodobě popírá.

Ilustrační foto

Do konfliktu v Libyi vstoupí Turecko? Generál Haftar rozzuřil Ankaru

Svět

Šest tureckých občanů zadržují v Libyi východolibyjské síly polního maršála Chalífy Haftara. Oznámila to dnes turecká diplomacie s tím, že žádá okamžité propuštění svých občanů. V opačném případě pohrozila, že se Haftarovy síly stanou legitimním cílem. Krátce nato Haftarovy síly na facebooku oznámily, že zničily turecký dron na tripoliské vojenské letecké základně Mitiga. Provoz letiště Mitíga, které je jediným fungujícím civilním letištěm v Tripolisu, byl podle agentury Reuters přerušen, údajně po náletu.

Sukhoi Su-24MK Fencer-D (Libyan Air Force)

V Libyi přituhuje. Haftar dal rozkaz k útokům na turecké lodě a letadla

Svět

Samozvaná východolibyjská armáda polního maršála Chalífy Haftara dostala příkaz, aby její síly útočily na turecké lodi v libyjských teritoriálních vodách, a její velitel rovněž zakázal jakékoli lety z Libye do Turecka i v opačném směru. S odvoláním na vyjádření mluvčího Haftarovy armády o tom dnes informovala agentura AFP. Turecko podporuje vládu premiéra Faíze Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Proti této vládě bojuje Haftar, který hájí odpadlický parlament na východě země.

Libye

Svět

Libye na prahu nové války? Haftar musí ukončit tažení na Tripolis, žádají země G7

Ministři zahraničí skupiny nejvyspělejších zemí G7 dnes vyzvali východolibyjského maršála Chalífa Haftara, aby zastavil tažení na libyjské hlavní město Tripolis. Na závěr dvoudenního jednání v městečku Dinard na severu Francie ministři rovněž vyzvali obě strany konfliktu v Libyi, aby zabránily eskalaci násilí. Libyi už několik let sužuje občanská válka.

Libye

Libyjský generál Haftar ve Francii čelí žalobě kvůli mučení a barbarství

Svět

Paříž - Ve Francii podali žalobu na libyjského generála Chalífu Haftara, viní ho z údajného mučení a barbarství. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na advokátku žalobce Rachel Lindonovou. Žalobu, jejímž cílem je mimo jiné přimět francouzskou vládu začít vyšetřovat operace Haftarových vojáků v Libyi, podal v dubnu občan kanadsko-libyjského původu.

Libye

Libyjský generál Haftar je v kómatu? Byl letecky převezen do Francie

Svět

Paříž - Libyjský generál Chalífa Haftar byl letecky přepraven do Francie, kde podstupuje léčbu. Haftar stojí v čele samozvané Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s kabinetem na východě země. Hovoří se o něm jako o možném kandidátovi na prezidenta severoafrické země. V libyjském tisku se spekulace o stavu generála různí.

Aktuálně se děje

23. června 2024 13:38

Volby do Sněmovny by vyhrálo ANO před ODS a Piráty. TOP 09 je mimo Sněmovnu

V červnu by ve sněmovních volbách zvítězilo opoziční hnutí ANO s 32,9 procenta hlasů, ukazuje průzkum agentury STEM zveřejněný CNN Prima News. Na druhém místě by skončila vládní ODS s 14,8 procenta hlasů a třetí by byli vládní Piráti s 8,7 procenta. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy