Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Libyjský generál Haftar je v kómatu? Byl letecky převezen do Francie

Libye
Libye
Foto: Pixabay

Paříž - Libyjský generál Chalífa Haftar byl letecky přepraven do Francie, kde podstupuje léčbu. Haftar stojí v čele samozvané Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s kabinetem na východě země. Hovoří se o něm jako o možném kandidátovi na prezidenta severoafrické země. V libyjském tisku se spekulace o stavu generála různí.

Zatímco podle některých listů trpí onemocněním plic a je v kómatu, jiná média uvádějí, že je mimo ohrožení života, ale musí v nemocnici zůstat ještě několik dní na pozorování. Mluvčí LNA Ahmad Mismarí na internetu v úterý napsal, že Haftar se těší "výbornému zdraví".

Libyi se od roku 2011 nepodařilo sjednotit státní instituce. Kromě vlády a parlamentu sídlícího v Tripolisu funguje odděleně správa ve východolibyjském Benghází, která má podporuju LNA.

Letos by se v této severoafrické zemi měly konat jednotné volby. Tripolis koncem loňského roku oznámil, že na jejich přípravách se již pracuje, žádný termín však dosud stanoven nebyl. Na hlasování by prý měli dohlížet mezinárodní pozorovatelé. Haftar loni v prosinci naznačil, že by se mohl ucházet o post prezidenta.

Témata:  Chalífa Haftar Libye Francie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.