Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize v Libyi se zamotává. Do konfliktu vstoupily pomocné syrské síly Turecka

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Východolibyjský polní maršál Chalífa Haftar, který stojí v čele samozvané Libyjské národní armády (LNA), by byl připraven dodržovat příměří, pokud by Libyi opustili syrští a turečtí žoldáci a Ankara by přestala vládě v Tripolisu dodávat zbraně. Haftar to řekl v rozhovoru s ruskou agenturou RIA Novosti.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes poprvé potvrdil, že v Libyi jsou pomocné syrské síly Ankary, které tam podporují tripoliskou vládu. Ta čelí ofenzivě Haftarových vojsk.

Erdogan poznamenal, že v Libyi jsou povstalci ze Syrské národní armády, což je koalice syrských ozbrojených skupin, kterou zbrojí a které poskytuje výcvik Turecko. Právě tito syrští bojovníci jsou podle tureckého prezidenta Haftarovi trnem v oku. V Libyi jsou však podle Erdogana také ruští žoldnéři, o kterých nikdo nemluví.

V Libyi je nyní podle tureckého prezidenta 2500 žoldnéřů z takzvané Vagnerovy skupiny. Tu zřejmě financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina. O jejich přítomnosti už hovořily i Spojené státy.

Mezinárodně uznaná vláda v Tripolisu v úterý přerušila rozhovory o příměří, které se konaly pod záštitou OSN. Rozhodnutí vláda zdůvodnila tím, že východolibyjské síly ostřelovaly přístav hlavního města, přičemž usmrtily tři lidi a téměř zasáhly tanker se zkapalněným zemním plynem.

"Příměří by bylo výsledkem splnění řady podmínek... odchodu syrských a tureckých vojáků, zastavení dodávek tureckých zbraní do Tripolisu a likvidace teroristických skupin (v Tripolisu)," řekl dle Reuters Haftar v rozhovoru.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy východolibyjské armády, neuznává vládu premiéra Fáize Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.

Témata:  Libye Chalífa Haftar Recep Tayyip Erdogan Turecká armáda

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.