Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes poprvé potvrdil, že v Libyi jsou pomocné syrské síly Ankary, které tam podporují tripoliskou vládu. Ta čelí ofenzivě Haftarových vojsk.

Erdogan poznamenal, že v Libyi jsou povstalci ze Syrské národní armády, což je koalice syrských ozbrojených skupin, kterou zbrojí a které poskytuje výcvik Turecko. Právě tito syrští bojovníci jsou podle tureckého prezidenta Haftarovi trnem v oku. V Libyi jsou však podle Erdogana také ruští žoldnéři, o kterých nikdo nemluví.

V Libyi je nyní podle tureckého prezidenta 2500 žoldnéřů z takzvané Vagnerovy skupiny. Tu zřejmě financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina. O jejich přítomnosti už hovořily i Spojené státy.

Mezinárodně uznaná vláda v Tripolisu v úterý přerušila rozhovory o příměří, které se konaly pod záštitou OSN. Rozhodnutí vláda zdůvodnila tím, že východolibyjské síly ostřelovaly přístav hlavního města, přičemž usmrtily tři lidi a téměř zasáhly tanker se zkapalněným zemním plynem.

"Příměří by bylo výsledkem splnění řady podmínek... odchodu syrských a tureckých vojáků, zastavení dodávek tureckých zbraní do Tripolisu a likvidace teroristických skupin (v Tripolisu)," řekl dle Reuters Haftar v rozhovoru.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy východolibyjské armády, neuznává vládu premiéra Fáize Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.